Inishmaan'ın Sakatı adlı oyundaki Billy karakterinin Stanislavski yöntemleriyle çözümlenmesi
Resolving the character Billy in Martin Mcdonagh?s The Cripple of Inishmaan by using the Stanislavski method
  1. Tez No: 263388
  2. Yazar: DENİZ GÖNENÇ SÜMER
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. ZURAB SİKHARULİDZE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İleri Oyunculuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Tiyatrosu ve Oyun-Tiyatro-Drama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
26 mart 1970 Londra doğumlu Martin McDonagh çağdaş tiyatronun en başarılı isimlerinden biridir. Ailesiyle beraber yazlarını geçirdiği İrlanda hakkında yazdığıi oyunlarla tanınan McDonagh aynı zamanda sinemayla da ilgilenmektedir. 2005 yılında yönettiği kısa filmiyle Akademi ödülü kazanan McDonagh aynı zamanda İngiltere Ulusal Tiyatrosu kadrosunda yerleşik oyun yazarı olarak görev yapmaktadır. Yazdığı oyunlarla İngiltere ve Amerika'da pek çok ödül kazanan yazar, 1990'ların ortalarında İngiltere'de ortaya çıkan ?In Your Face? akımının öncülerindendir.Aran adaları üçlemesi olarak bilinen üçlemenin ikinci oyunu olan Inıshmaan'ın Sakatı, orta ada anlamına gelen ve çok az bir nüfusa sahip Inıshmaan adasında yaşayan ve bu adadan kurtulup Amerika'ya gidebilmek için her şeyi yapabilecek sakat bir çocuğu merkez alarak, adadaki halkın yaşadığı zorlukları ve sıkışmışlığı anlatır. 1934 yılında geçen oyunda film çekmek üzere komşu ada olan Inıshmore adasına gelen Robert Flaherty'nin yetenekli gençler araması ve Billy'nin bunu adadan uzaklaşabilmek için bir şans olarak görmesiyle olay örgüsü başlar. Oyundaki karakterler ada yaşamının onlara yaşattığı zorluklar nedeniyle birbirlerine acımasız ve sert davranmaktadır. Sakat bir çocuğun bu sertlikte yaşaması her geçen gün zorlaşmaktadır. Inıshmaan'ın sakatı 2007 yılında İstanbul Devlet Tiyatroları tarafından ülkemizde de sahnelenmiştir. Oyunu Türkçeye aynı zamanda yönetmenliğini de üstlenen Ahmet Levendoğlu çevirmiştir.Konstantin Stanislavski geliştirdiği oyunculuk metoduyla günümüzde oyunculuk eğitiminin temelini oluşturur. Yapay oyunculuklara karşı durarak oyuncunun sahnede hem içsel hem de dışsal olarak gerçekçi düşünmesini öngörür. Inıshmaan'ın Sakatı'ndaki Billy karakterini oluşturmanın en doğru yolu oyunu, oyundaki karakterleri ve Billy karakterini gerçekçi olarak ele alarak karakteri çözümlemektir.
Özet (Çeviri)
Martin McDonagh, born March 26 1970 London, is one of the most successful playwrights of the contemporary theatre. McDonagh is known by the plays he wrote about Ireland where he spent summers with his family. McDonagh is working as a local playwright in Royal National Theatre and he is also interested in film lately.. Martin McDonagh is one of the trailblazers of the `In Your Face? movement, which arose in the middle 1990s.The Cripple of Inishmaan, which is the second play of the Aran Trilogy is about a cripple boy?s desire to go to US, who lives on the Inishmaan Island where just a few number of inhabitants live. The story tells about the difficulties and constrictions of the islanders? life. The plot starts with Robert Flaherty?s arrival to the close by island Inishmore, who looks for young talented people to shoot a film, which seems like a chance for Billy to get away from the island. The other characters on the island are brutal and merciless to each other because of the difficulties of the island life. The acting method, which Konstantin Stanislavski developed is the basis of today?s acting training. He opposes the artificial acting and suggests that the actor should think realistically both internally and externally. The right approach to form the character Billy is to analyze the characters in the play and Billy in a realistic aspect.