Uluslararası alanda vergi idareleri arasında bilgi değişimi: Türkiye'nin taraf olduğu anlaşmalar açısından konunun değerlendirilmesi
Exchange of information among tax administrations on an international level: Evaluation of the subject matter on agreements that Turkey involved
- Tez No: 323473
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ÇELİKKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Maliye, Law, Finance
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Küreselleşme ile birlikte uluslararası mal ve sermaye akımlarının neden olduğu vergisel sorunları çözüme kavuşturmak şart olmuştur. Bu sorunların çözüm yolu ise uluslararası işbirliğinin etkin bir şekilde işletilebilmesi için tam ve güvenilir bilgi değişimi ve şeffaflığın sağlanmasından geçmektedir. Vergi idareleri arasındaki bilgi değişimi ile uluslararası alanda işbirliği yaparak çifte vergilendirilmeyi önleme, kara paranın aklanması, vergi kaçakçılığı, zarar verici vergi rekabeti ile mücadele imkânı sağlanmış olacaktır. Bu sebeplerden dolayı bilgi değişimi konusu son yıllarda önem kazanmıştır.Bu tez çalışmasının amacı; uluslararası alanda vergi idareleri arasındaki bilgi değişimi konusunu OECD Model Anlaşmasının 26. maddesi çerçevesinde inceleyerek, Türkiye'nin geçmişten günümüze vergisel konularda imzaladığı bilgi değişim anlaşmalarını kapsamlı bir şekilde ele almak ve vergisel sorunları çözüme kavuşturmada önemli rol oynayan bilgi değişimi anlaşmalarının son yıllarda artan önemini vurgulamaktır.
Özet (Çeviri)
With the contribution of globalization in the world, it has become imperative for countries to resolve tax issues that stem from an exchange of commodity and capital among themselves. The way to resolve these issues requires exact, reliable and transparent exchange of information in order to have an efficient international cooperation process. With the exchange of information among tax administrations on an international level of cooperation helps eliminating double taxation, money laundering, tax evasion, and unfair competitive tax advantage. Because of all these reasons, especially in recent years, exchange of information has become a crucial factor.The objective of this thesis: Elaborating the subject matter of exchange of information among tax administrations on an international level with the analysis of 26. Clause of OECD agreement, analyzing thoroughly of all the exchange of information agreements that Turkey involved, and emphasizing the increased importance role of exchange of information agreements to resolve tax related issues.