Ekonomik çevresel faktörlerdeki belirsizliğin firma yenilikçiliği üzerindeki etkilerini incelemeye yönelik bir araştırma
A research for investigating the effects of uncertainty in economic environmental factors on firm innovativeness
- Tez No: 323472
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MÜJDAT ÖZMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Küresel ekonominin hakim olduğu günümüz koşullarında, firmaların hayatta kalabilmelerini sağlayan en önemli faaliyetlerden birisi yenilikçiliktir. Çevresel faktörlerdeki belirsizlik firma yenilikçiliğini tetiklemekte ve yenilikçilik de işletme problemlerine karşı bir çözüm aracı olmaktadır.Bu çalışmanın amacı ekonomik çevresel faktörlerden rekabet yoğunluğu, talep belirsizliği ve teknolojik belirsizliğin firma yenilikçiliğin üzerindeki etkilerini ölçmektir. Araştırma için gerekli veriler yüz yüze anket toplama yöntemiyle Kütahya ilinde bulunan küçük ve orta büyüklükteki işletmelerden (KOBİ) toplanmıştır. Araştırma kapsamındaki işletmelere verilen anketlerden 224 anket geri dönmüş ve bu anketler SPSS 14,0 paket programı yardımıyla analiz edilmiştir. Araştırmanın amacına uygun olarak hazırlanan hipotezler, korelasyon ve regresyon analizi ile test edilmiştir.Araştırma sonuçlarına göre ekonomik çevresel faktörlerden talep belirsizliği ve teknolojik belirsizliğin Kütahya'daki KOBİ'lerin yenilikçiliği üzerinde önemli ve anlamlı etkisi olduğu ortaya çıkmıştır. Ancak rekabet yoğunluğunun Kütahya'daki KOBİ'lerin yenilikçiliği üzerinde anlamlı bir etkisi olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In today?s conditions where the global economy dominates, innovation is one of the most important activities for firms? to survive. Uncertainty in environmental factors triggers the innovativeness of firms and innovativeness acts as a problem solving tool for problems of companies.The aim of this study is to measure the effects of competition intensity, demand uncertainty and technological uncertainty as economic environmental factors on the innovativeness of firms.The necessary data for the research were collected from SMEs in Kütahya by face to face surveys. 224 of the surveys that had been given to the companies was returned and the data was analyzed with the SPSS 14,0 package program. Hypotheses prepared accordingly for the purpose of the research were tested with correlation and regression analyses.As a result of the study, it is found that demand uncertainty and technological uncertainty have important and significant effects on the innovativeness of SMEs in Kütahya. Whereas there isn?t any significant effect of competition intensity on on the innovativeness of SMEs in Kütahya.