Dönüştürücü liderlik algısının örgütsel stres üzerine etkisi; Emniyet Müdürlüklerinde bir uygulama
Influence the perception of transformational leadership on organizational stress; Police Directorates application
- Tez No: 323491
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KÖKSAL BÜYÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu çalışma Emniyet Teşkilatında astların bakış açısıyla üstlerin sergilemiş olduğu dönüştürücü liderlik davranış biçimleri ile astlar üzerindeki örgütsel stresin etkisi incelenmiştir. Birinci bölümde geleneksel liderlik, dönüştürücü liderlik ve dönüştürücü liderlik özellikleri üzerinde durulmuş, ikinci bölümde stres, stresin belirtileri, kaynakları, örgütsel stres ve kaynakları gibi konularla yer verilmiş, üçüncü bölümde polis kavramı, polislik mesleğinin özelikleri ve polisin stresine ilişkin konulara değinilmiştir. Dördüncü bölümde ise Çankırı, Düzce, Aksaray, İzmir ve Bursa Polis Kolejinde görev çeşitli Emniyet Teşkilatı yönelik uygulanan anket analiz edilmiştir. Emniyet Teşkilatında çalışanların dönüştürücü liderlik algıları ile örgütsel stres düzeyi arasındaki ilişkiyi ortaya çıkarmak amacıyla Çankırı, Düzce, Aksaray, İzmir Emniyet Müdürlükleri ve Bursa Polis Kolejinde görev yapan toplam 408 personele anket uygulanmış ve uygulanan anketlerin tamamı değerlendirilmeye alınmıştır. Araştırmada, İlk olarak, Emniyet Teşkilatı personelinin dönüştürücü liderlik algıları ile örgütsel stres kaynaklarının tespiti için ankete verilen cevaplar betimleyici analizlerle incelenmiş, sonrada dönüştürücü liderlik anketinde önceden belirlenen dört faktör ile örgütsel stres kaynaklarının birbiriyle olan ilişkisi araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Organization of Police Superiors perspective, this study demonstrated that transformational leadership behavior of subordinates and subordinates investigated the effect on the organizational stress. In the first part of traditional leadership, transformational leadership and transformational leadership focuses on the properties of, the second part, stress, stress symptoms, sources, and sources of organizational stress in the given issues such as, The concept of police in the third section, focusing on issues related to the stress of policing and police properties. In the fourth chapter Çankırı, Duzce, Aksaray, Izmir and Bursa Police Police College, which was applied in a variety of tasks were analyzed by the survey. Safety Organization of the employees' perceptions of transformational leadership in order to reveal the relationship between stress level and organizational Çankırı, Duzce, Aksaray, Izmir and Bursa Police College Police Department personnel who erved a total of 408 questionnaires administered questionnaire and all were evaluated. Research, First, the Safety Organization of transformational leadership and organizational staff survey to identify sources of stress Descriptive analyzes examined the responses, then transformational leadership and organizational sources of stress questionnaire to each other with a predetermined iconic four factors were investigated.