Sermaye yapısı ve firma değeri ilişkisinin farklı aktif büyüklüklerde karşılaştırmalı incelenmesi: İMKB 100 firmaları üzerine bir uygulama
Review of relationship between capital structure and stock values in different asset values: An application on ise 100 firms
  1. Tez No: 323490
  2. Yazar: RIFAT KARAKUŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EROL YENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu tezin amacı, sermaye yapısı değişkenlerinin firma değeri üzerinde etkisi olup olmadığını, etkisi var ise bu etkinin yönünü ve bu etkinin farklı aktif büyüklüklerde farklılaşıp farklılaşmadığını açıklamaktır. Çalışmanın birinci bölümünde, sermaye yapısı kavramları ve finansman kaynaklarına, ikinci bölümünde sermaye yapısı teorilerine ve üçüncü bölümünde firma değer kavramlarına yer verilmiştir. Çalışmanın uygulama bölümü olan dördüncü bölümde, İMKB-100 endeksinde yer alan 63 şirketin 2004-2009 yılları arasındaki verileri kullanılarak panel veri analizi uygulanmıştır.Sonuç olarak, firmaların sermaye yapılarının genel olarak firma değeri üzerinde etkisi bulunduğu, fakat bu etkinin farklı aktif büyüklüklere ayrılan gruplar arasında farklılaştığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to explain whether capital structure variables have an effect on firm value, ( if there is ) direction of this effect and whether this effect differentiate between different asset levels. In the first part of the study, capital structure concept and financial sources are explained. In the second part, capital structure theories and in the third part firm value concepts are interpreted. In the fourth part which is the application part of the study, panel regression analysis is applied by using 63 ISE-100 firm data between 2004 and 2009.Finally, it is revealed that generally capital structure has an effect on firm value, however, this effect differentiate between groups that have different asset levels.