İnsan kaynakları yönetiminin işletme verimliliğine etkileri
The effects of human resources management on the fertility of management
  1. Tez No: 323493
  2. Yazar: AYFER KAHVECİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışma insan kaynakları yönetiminin işletme verimliliğine etkilerini incelemek amacıyla yapılmıştır.Çalışmamız giriş ve sonuç kısmının dışında iki bölümden oluşmaktadır.Birinci bölümde insan kaynakları yönetimine kavramsal olarak değinilmiştir.İkinci bölümde işletmelerde insan kaynağının sağlanma süreci ve insan kaynakları ve firma performans göstergelerine değinilerek insan kaynakları yönetiminin işletme verimliliği üzerindeki etkileri ile bağlantı kurulmaya çalışılmıştır.ayrıca işletmelerde insan kaynakları yönetiminin etkinliğini değerlendirmek amacıyla bazı işletmelerin insan kaynakları departmanlarıyla derinlikli mülakat yapılarak insan kaynakları yönetiminin işletme verimliliğine etkileri değerlendirilmeye çalışılmıştır.Çalışmamızın sonuç bölümünde ise elde edilen sonuçlar topluca verilerek,işletme performansının artırılması için insan kaynakları yönetiminden ne şekilde yararlanması gerektiği ile ilgili öneriler ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
This study has been done for the aim of examining the effects of human resourses management on the fertility of management. Our study consists of two parts apart from introduction and conclusion.On the firt part, human resource management was mentioned conceptually. On the second part, the process of providing human resources and human resources. It was also ried to make a connection between the effects of human resource management on the fecility of management by mentioning the indicators of firm performances .In addition, in order to evaluate the effectiveness of human resource management in enterprises, some enterprises made the human resources department, in-depth interviews have tried to evaluate the effects of human resource management, operational efficiency In the conclusion part of the study, the results were given as a whole and the suggestions were presented about how to benefit from human resource management.