Dezavantajlı gruplara yönelik aktif istihdam politikalarının etkinliği
Effectiveness of active employment policies for disadvantaged groups
  1. Tez No: 323494
  2. Yazar: HANDAN BAYDOĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİS BAŞEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Dezavantajlı gruplar kavramı; sahip oldukları nitelikler yüzünden avantajlı olma durumuna sahip olmayan grupları ifade eder. Bunlar iktisadi ve sosyal hayata katılımda güçlük çeken bireylerdir. İş gücü piyasasında dezavantajlı olarak nitelendirilenler, yasa önünde diğer gruplarla eşit olmalarına rağmen, iş gücü piyasasında ?kötü işler? olarak adlandırılan kayıt dışı ve düşük ücretli işlerde istihdam edilmektedir. Yapılan araştırmalar, dünyanın her yerinde engellilerin çok büyük çoğunluğunun toplumun yoksul kesimlerinden geldiğini ve yoksulluk içinde yaşadıklarını göstermektedir. Her insan, hayatın doğal akışı gereği, belirli bir zaman genç veya yaşlı olması kaçınılmazdır. Yaşa dayalı ayrımcılık, her insanın maruz kalabileceği bir ayrımcılık şeklidir. Eski hükümlü kimse cezasını tamamlamakla, artık ?suçtan arınmış? bir kimse olmaktadır. Ancak bu kişi topluma geri döndüğünde bu niteliğinden dolayı pek çok engelle karşılaşır.Kısacası sosyal hayata katılımda güçlük çeken bireyler bağlantılı olarak iktisadi hayata da katılmada güçlük çekmektedirler. Türkiye'de bu ayrımcılığa maruz kalan dezavantajlı gruplara yönelik aktif ve pasif istihdam politikaları ile bu dezavantajlı durumdan kurtulma yolları denenmektedir. Ekonomik krizlerin uygulanmasını zorlaştırdığı bu politikaların yetersiz kaldığı dönemler olmakla beraber bu politikaların etkinliğinin olumlu sonuçlar doğurduğu alanlarda mevcuttur.
Özet (Çeviri)
Disadvangeous groups; express the groups which don?t have the state of being advangeous via the owned qualities. Shortly, they are individuals who have difficulty in participating the economic and social life. Woman who are defined as the disadvangeous in the labour market, although they have the equal rights in the law woman are employed in the unregistered and low-paid jobs in the labour market which are defined are“bad jobs”. Researchs show that in all parts of world the vast majority of handicapped person come from the poor parts of society and live in poverty. The age discrimination is a type of discrimination which every person may experience. It is inevitable for every person to pass some part of his life old and some part young, this is the order of nature. A man convicted previously by completing his punishment becomes a man who has been purified from crime. But when this person returns to society back he confronts with many handicaps because of this feature.Shortly, individuals who have difficulty in participating the social life, also have difficulty in participating the economic life. In our country, with the active and passive employment policies to these groups who were exposed to discrimination, it has been tried to get rid of this disadvangeous condition. Although there are some periods in which the economic crisis make the application of these policies difficult and these policies become inefficient, there are some areas in which these policies birth positive results.