Türkiye'de emek arz ve talebinin yapısı ile işsizlik sorunu
Structure of the labor supply and demand and the unemployment problem in Turkey
- Tez No: 323495
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OSMAN ALACAHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu yüksek lisans tezinde işsizlik kavramı ve Türkiye'deki işsizlik sorunu tartışılmıştır.İşsizlik, işsizlik sigortası, istihdam politikaları ve işsizlik türleri hakkında teorik bilgiler verilmiş, Türkiye'deki temel işgücü göstergeleri analiz edilmiştir.Bu çalışma Türkiye'de; işsizlik ve istihdam sorunlarının hakkında çıkan araştırmalardan yararlanarak teorik ve pratik problemlerini tanıtmak ve tartışmak amacını taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
İn this thesis of high degree, the concept of unemployment and the matter of unemployment which is in Turkey have been discussed. The theoretical knowledges which is about unemployment, unemployment insurance, the policies of employment and the sort of unemployment have been given. The basis statistical work forces which is in Turkey having been analysed.This study as in Turkey, unemployment, and about the employment issues and discuss there search is intended to introduce the problems of theoretical and practical advantage.