Hac hizmeti bağlamında hacı adaylarının hacca hazırlık ve uygulama düzeylerinin tespiti (Sivas örneği)
Service in the context of pilgrimage to the Hajj pilgrim candidates were investigated measuring the levels of preparation and implementation (for example Sivas)
  1. Tez No: 323505
  2. Yazar: KADER ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmada hac hizmeti bağlamında hacı adaylarının hacca hazırlık ve uygulama düzeylerinin tespiti araştırılmıştır. Hac hizmeti bağlamında, seçilen hacı adaylarının hacca hazırlık düzeylerinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu çalışma, Türkiye'den hacca gitmek isteyen hacı adaylarının hac hizmeti bağlamında hacca hazırlık ve uygulama düzeylerinin tespitiyle sınırlıdır. Çalışmada kullanılan mülakat, 30-80 yaş arası, hac ibadetini yerine getirmiş 100 kişiyle yapılmıştır. Mülakat Sivas il sınırları içerisinde uygulanmıştır. Çalışma sonunda elde ettiğimiz bulgulara göre Diyanet İşleri Başkanlığı'nın düzenlemiş olduğu hac eğitim seminerlerinin tamamına, hacı adaylarının düzenli olarak katılmadıkları görülmüştür. Bu durum ise hacı adaylarının hac ibadetini yerine getirirken bazı problemler yaşamalarına neden olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study service in the contexs of pilgrimage to the Hajj pilgrim candidates were preparation and implementation. Service in the context of pilgrimage, pilgrims chosen to invertigate the candidates?levels of prospektive Hajj pilgrims who wish to go on a pilgrimage from Turkey in the context of service is limited to the finding of levels of preparation and application of the pilgrimage. Nterview used in this study, between the ages of 30-80, 100 people were fulfilled pilgrimage. This study was made within the barders of the province of Sivas. According to the findings obtained from the study at the end of the pilgrimage organized by the Presidency of Religious Affairs of the entire training seminars, pilgrims were not participating on a regular basis. This is the worship of Hajj pilgrims to live fulfilling caused some problems.