Muhasebe denetiminde iç kontrol sisteminin yeri, önemi ve Sivas ili uygulaması
Importance and place of internal control system in auditing and implementation of the province of Sivas
- Tez No: 323509
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Son yıllarda dünyada meydana gelen ekonomik skandallar sonucunda; işletmelerde, iç kontrol sisteminin ve iç denetimin yetersiz olduğu görülmüştür. Günümüzde işletmeler halen iç kontrol sisteminin önemini tam olarak anlayamamış ve işletme içinde sağlam bir iç kontrol sistemi kurmuş değildirler. Oysaki iç kontrol, şirketlerin bütün bölümlerinde meydana gelen faaliyetlerin izlenip, kontrol edilip ve hataların giderilmesi için oldukça önemli bir yapıdır.Bu çalışmada, muhasebe denetiminde ve işletme yönetiminde önemli bir yere sahip olan iç kontrol sisteminin; Sivas ilindeki işletmelerde algılanış düzeyi, özellikle dönen varlık unsurlarına yönelik benimsedikleri iç kontrol yöntemleri ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bunun için anket formu hazırlanmış ve işletme yetkililerine sunulmuştur. Elde edilen veriler doğrultusunda sonuçlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
As a result of economic scandals that occurred in recent years, it has been observed that enterprises, internal control and internal audit system was insufficient. At the present time, companies don?t still comprehend fully the importance of the internal control system and set up a robust internal control system in business. However the internal control that is notably an important structure means that controlling, monitoring of activities that occur in all departments of companies and precluding mistakes.In this study, the supervision of accounting and internal control system which has an important place in business management, perceived level of enterprises in the province of Sivas, in particular internal control procedures adopted for the current asset elements were put forward. A questionnaire was prepared and presented business officials for this. The obtained results were evaluated according to the data.