İşletmelerde mali başarısızlık tahminlemesi İMKB'de faaliyette bulunan tekstil işletmelerine uygulama
Textile firms business application in financial distress in service forecasting IMKB
- Tez No: 323508
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA KISAKÜREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Mali başarısızlık işletmeler açısından üzerinde durulması gereken önemli bir konudur. Mali başarısızlığa uğramış işletmelerin sayısındaki artış ülke kaynaklarının iyi değerlendirilmediğinin bir göstergesi olarak kabul edilmektedir. Mali başarısızlık konusunun önemini artıran diğer husus, mali başarısızlığının son noktası olan iflasın, yalnızca küçük işletmelerinin karşılaştığı bir konu olmaktan çıkıp, büyük işletmeleri de etkisi altına alan bir boyut kazanmış olmasıdır. Çalışmada mali başarısızlık riski olan işletmeler belirlenerek model oluşturulmak istenmiştir. İşletmelerin zarar ettikleri dönemler mali başarısız olarak kabul edilmiştir.İMKB'de faaliyet gösteren 25 tekstil şirketinin 8 yıllık (2003-2010 arası) verileri kullanılmıştır. Çalışmada öncelikle bu işletmelerin 2003-2010 yıllarına ait bilanço ve gelir tabloları yardımıyla mali oranları hesaplanmış, dönem sonu kar-zarar durumuna bakılarak, işletmelerin o dönem için mali başarısız ya da mali başarılı olarak değerlendirilmiştir. Tekstil sektöründe; yapılan analiz neticesinde hangi oranların başarılı ve başarısızlık kriterini daha iyi açıkladığı bulunmaya çalışılmıştır. 2003- 2010 yılları arasındaki işletmelerinin başarılı ve başarısız ayırımında nakit akış oranı ve mali yapı oranlarının daha çok belirleyici olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Financial failure is an important subject for business to focus on. An increase in the number of business in financial failure is regarded as insufficient use of sources in the country. Another important subject, increasing the importance of financial failure, is that bankruptcy, the peak of financial failure, has turned out to be a subject having impact on not only small business but also big business. In the study, a model is tried to be formed through determining business having the risk of financial failure. Periods, in which business lost money, are accepted as financial failure.8 years data (between 2003 and 2010) of 25 textile companies in Istanbul Stock Exchange is used. Initially, financial ratio of these businesses is calculated by their financial statement and income tables between 2003 and 2010, then whether the business is said to be either successful or unsuccessful by looking at their gain or loss at the end of period. In textile sector, it is tried to be determined which ratios are regarded as successful or not as a result of the analysis. 2003 - 2010 to distinguish between successful and unsuccessful businesses and financial ratios, cash flow ratio was found to be more decisive.