Gençler arasında şiddete dönük davranışların sosyolojik olarak incelenmesi:Trabzon ili örneği
Behaviour towards sociological study of violence among young people: An example of Trabzon province
  1. Tez No: 323520
  2. Yazar: BAHAR USTA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET MAZLUM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
`Gençler Arasında Şiddete Dönük Davranışların Sosyolojik Olarak İncelenmesi' adlı bu çalışmamızın amacı, gençler arasında meydana gelen şiddet davranışlarının nedenleri ortaya koymaktır. Araştırma evrenimiz Trabzon il merkezidir. Araştırma teorik ve uygulamalı olmak üzere 2 aşamadan oluşmaktadır. Teorik aşamada ilk olarak şiddet ve gençlik kavramları tanımlanmıştır. Ardından çeşitli düşünürlerin yaklaşımlarına yer verilmiştir. Son olarak şiddetin sosyolojik nedenleri ve gençler arasında şiddete etki eden faktörler açıklanmaya çalışılmıştır. Uygulama aşamasında ise gerekli sayıda örneklem çekilerek anket uygulaması gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of our this study -?Sociological Study of Violence Oriented Behaviors Among Youth?? is to reveal the causes of violent behavior occurring among young people. The Research universe region is the center of Trabzon city. The research consists of two stages, including theoretical and applied research. In the theoretical stage, concepts of violence and youth was described firstly. Then approaches of various thinkers are given.Finally, the causes of violence and sociological factors that affect violence among young people are tried to explain. In the application stage, necessary number of students for the research are selected and andquestionnaires was carried out.