Medya dili: Basında yer alan cinayet haberlerinin içerik çözümlemesi
The language of mass media: Content analysis of murder news in daily newspapers
  1. Tez No: 74178
  2. Yazar: GÖNÜL DEMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESİN KÜNTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Sosyoloji, Radio and Television, Sociology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Sosyoloji ve Metadoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 230
Özet
Basında Yer Alan Cinayet Haberlerinin İçerik Çözümlemesi Son yıllarda araştırmalar, şiddetin toplumda, özellikle de gençler arasında doruk noktasında olduğunu göstermektedir. Hayat pahalılığı, karmaşık kent yaşamı, stres gibi nedenlerden gün boyu dolan bireyler, en küçük bir tahrik karşısında patlama noktasına gelmektedir. Şiddet o kadar ileri derecede yaşanıyor ki insanlar artık cinnet geçirip aile üyelerini bile öldürebiliyorlar. Olayın bir de medya boyutu vardır. Gazete ve televizyonlar da bu olayları ve görüntüleri“gerçek”i vermek adına olduğu gibi bol kanlı ve özendirici şekilde afişe ediyor. Bu araştırmada“bilgilendirme”adına yapılan enformasyon bombardımanının boyutları tartışılmıştır. Bu çerçevede araştırma üç ana bölüme ayrılarak gerçekleştirilmiştir. Birinci bölümde, normal ve anormal davranışlar toplumsal değişme bağlamında incelenmiştir. Bu bölümde zamanla toplumda etkili olan değerlerin ve güç ifadelerinin değişmesiyle toplumsal dinamiklere yansıyan etkiler arasındaki bağlantı irdelenmiştir. Küreselleşme ve tüketim esasına dayalı kapitalist toplum yapısının ürettiği ya da bu yapının kaçınılmaz sonucu durumuna gelen anomi ve yabancılaşma patolojilerinin araştırma konusu olan şiddet unsurunun bağlantıları ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde ise, ağırlıklı olarak yüz yılımızda etkili olan, kitle-iletişim araçlarının toplum hayatına girmesiyle oluşan ortam birinci bölümle ilişkili olarak tartışılmıştır. Üçüncü bölümde, medya araştırmalarında yaygın olarak kullanılan içerik çözümlemesi yöntemi kullanılarak gazetelerdeki cinayet haberleri incelenmiştir. Verilenin ya da görülenin arkasındaki, belki de asıl hedefin çözülmesi olan“İçerik Çözümlemesi”yönteminin amacı, yazılı basının, olayları aktarırken sosyal gerçeği nasıl yansıttığını irdelemektir. Bir anlamda araştırma sahası olan gazeteler bu amaçla belirli süreler taranarak haberler çözümlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Content analysis of murder news in daily newspapers (press) Recent studies show that violence in the society and especially among young people is at the peak point In daily life people can lose their patience because of stress, complicated city life, and expensiveness when they confront incitement The level of the violence is so extreme that some people can murder the members of their family when they lost their patience. Another dimension of the case is mass media. These occurrences are being introduced on tv and radio programmes by means of in order to convey the“reality”. The aspects of information bombardment for the sake of informing people, and sometimes have been discussed in this study. Language which is a means for communication has become a crucial weapon for at the expence of individuals the people. Cases can be transformed as simple or ordinary cases. İt is possible to exaggerate an ordinary case through the language. The news introducing to mass consumption is a very important tool to direct people. In this study“the language of mass media”refers not only to words but also all of audio and visual instruments in reports on tv and radio programmes or newspapers. If mass media is controlled by a mentality which is unconscious about the responsibilities to the society, then it may become a very dangerous weapon. In this study, which is about relations between social violence, murders and the manner of mass media, it is thought that mass media is able to be manipulative and create potential crime or criminals. The criminals seem to be encouraged by an invisible hand. While the language of news sometimes announces a criminal as a hero punishment is not emphasized very much therefore trusts to institutions is reduced by the feeling of“crime is not punished”.