AV fistül erişiminde ksenogreft için ekonomik değerlendirme analizi
Economic analysis for accessing xenograft AV fistula
  1. Tez No: 323545
  2. Yazar: AHMET MURAT BALANLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİMTEN MALHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Kurumları İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
Ksenogreft 20 yıllık tecrübesi olan BioNova grup tarafından Avustralya'da üretilen biyosentetik greft olarak bilinmektedir. Ksenogreft A/V fistül olarak ve periferik damar cerrahisinde kullanılmaktadır. Ülkemizde uzun zamandan beri uygulamada olan Ksenogreft için uluslararası literatürde olduğu gibi birçok Türk literatüründe de söz edilmektedir. Ksenogreft kullanım alanları için Türkiye'deki potansiyel incelenecek olursa, hem Kronik böbrek yetmezliği hem de periferik damar hastalıkları prevalansının oldukça yüksek olduğu bilinmektedir.Bu tezin amacı Ksenogreft ürünü için bir maliyet etkililik analizi yapmaktır. Ksenogreft ve diğer rakipleri maliyet ve etkililik açısından karşılaştırılarak birbirinden farklı ancak birbirleri yerine kullanılabilen müdahalelerin yine birbirlerine göre üstünlükleri ortaya konulmaya çalışılmıştır.Buna göre Ksenogreft (Biyosentetik damar) ve rakipleri olan diğer ürünler (ePTFE) ulusal bilgi bankası kodlamalarına göre tespit edilmiş ve Ksenogreft rakip ürünlerle kıyaslanarak maliyet etkililik açısından değerlendirilmiştir.Ksenogreft biyosentetik damar olarak üstün bir teknolojiye sahip olmasına rağmen PTFE ile hemen hemen benzer fiyat ile fiyatlandırılmakta hastaya ve sağlık kurumlarına kazanımları ise diğer ürünlere göre oldukça belirgin olarak karşımıza çıkmaktadır.Literatürde de benzer örnekleri olduğu gibi Ksenogreft için etkililik değeri olarak ?açıklık oranı - patency? seçilmiştir. Yapılan analiz sonucunda Ksenogreft patensi oranlarına göre Hemodiyaliz AV erişim için ?maliyet tasarruflu? (-2624,63 TL ) olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Ksenogreft is known as a biosynthetic greft produced by 20-year experienced BioNova Group in Australia. It is used as A/V fistule and also used in peripheral vascular surgery. Ksenogreft has been in pratice for a long time in our country therefore like many international literatures, Turkish literatures have mentioned Ksenogreft considerably. When the usage potential of Ksenogreft in Turkey is examined, it is very well known that prevelance of peripheral vascular diseases and chronic renal failure is very high.The aim of this thesis is to make a cost efficiency analysis for Ksenogreft products. By comparing Ksenogreft and other rival products in terms of cost and efficiency, it has been tried to prove the superiority of different but interchangeable interventions with regards to one another.In this sense, Ksenogreft (Biosynthetic vascular) and rival products (ePTFE) have been set in national information bank; Ksenogreft has been evaluated in terms of cost and efficiency upon a comparison among product groups.In spite of the fact that Ksenogreft has a superior technology as a biosynthetic vascular product, it is almost at same price with PTFE and it gives valuable benefits to patients and medical institutions.As similar examples can been seen in literatures, efficiency value for Ksenogreft has been determined as ? aspect ratio - patency?. As a result of the analysis and according to patency ratio, Ksenogreft has been defined as ?cost efficient? (-2624,63 TL ) for Hemodialysis AV accession.