KOBİ'lerin reklam tercihleri
Advertisement preferences of small and medium enterprises
  1. Tez No: 323582
  2. Yazar: MUSTAFA KARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA DİLBER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, İşletme, Advertising, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Dünyadaki pek çok ekonomide olduğu gibi, Türkiye'nin ekonomik yapısı içerisinde de Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler (KOBİ) önemli bir yere sahiptir. Bu işletmelerin varlıklarını devam ettirebilmeleri ve büyüyebilmeleri için, pazarlamanın önemli bir unsuru olan reklam faaliyetlerini özenle yerine getirmeleri gerekir. Ülkemizde faaliyet gösteren KOBİ'ler, reklamların içeriğiyle ilgili dikkat edilmesi gereken konularda bilinçli hareket etmek durumundadırlar. Ayrıca gelişen teknoloji ve değişen anlayışlar doğrultusunda öne çıkan reklam mecralarının farkında olmaları da beklenir. Firmaların reklam faaliyetlerine vereceği önem ve bakış açıları geleceklerine yön veren çok önemli ayrıntılar içerir.Anket tekniği kullanılarak hazırlanan bu çalışmada, 2655 KOBİ'ye internet ortamında gönderilen formlara cevap verenler arasından 74 KOBİ'nin cevapları dikkate alınmıştır. Böylece Türkiye'de KOBİ'ler reklam faaliyetlerinde bulunurken nasıl davrandıkları incelenmiştir. İlk olarak, reklam mecraları seçiminde etkili olan bazı hususlardan hangilerine, ne derece öncelik verdiği, KOBİ büyüklüğü vb. bazı ölçekler doğrultusunda anlaşılmaya çalışılmıştır. İkinci olarak, reklam mecralarını kullanırken hangilerine ne ölçüde değer verdiği incelenmiştir. Elde edilen bulgular analiz edilerek, varılan sonuçların ışığında çözüm önerileri ortaya konulmaya çalışılmıştır.Yapılan çalışma sonucunda, ülkemizde faaliyet gösteren KOBİ'lerin büyüklükleri ile reklam mecraları seçimlerinde, maliyetlere, rakiplerin tercihlerine, ulaşılan coğrafi alanın genişliğine ve satışları artırma olasılığına, bazı KOBİ'ler ölçeğinde daha fazla önem verdiği söylenebilir. KOBİ'lerin geneli açısından bakıldığında ulaşılan kişi sayısı ve satışları artırma olasılığı daha önemli görülmektedir. KOBİ'ler reklam mecrası tercihlerinde ise bazılarının gazete radyo ve postalama/el ilanı yoluyla yapılan çalışmalara daha fazla önem verdiği söylenebilir. KOBİ'ler genel bakış açısından ise internet, televizyon, gazete ve dergi reklamlarına daha öncelikli bakmaktadırlar.
Özet (Çeviri)
SMEs have great importance in Turkey?s economic structure like many of the world economies. The SMEs need to carry out advertisement activities, which is an important element of marketing, successfully in order to survive, sustain and grow. The SMEs operating in our country are to consider the contents of their advertisements with great care as it is a matter calling for attention. In addition, it is expected the SMEs to be aware of prominent advertisement channels which are the results of evolving technology and changing perceptions. The companies? attitude towards advertisement involves many important details about their future.Our research is carried out by conducting a survey with SMEs. A total of 2.655 e-mail questionnaires were sent out to the companies and of the returned survey sheets 74 responses were taken into consideration. Thereby, the behaviour of SMEs in advertising activities is analysed. First, the degree of priority given to the factors which influnce the choice of advertising channels is investigated by means of some scales like the size of the SMEs etc. Second, the value given to the different advertising channels in advertisement activities is studied. The findings are analysed and solutions are proposed in the light of results.As a result of this study, in the choice of advertising channels, costs, preferences of competitors and the possibility of increasing sales have different impacts according to the scale of SMEs operating in our country. When considered in terms of overall SMEs, the number of audience and the possibility of increasing sales appear to be more important. It is displayed that some SMEs value newspaper, radio, the mailing and handing out leaflets more in the choice of advertising channels. When considered in point of view of all SMEs, higher priority is given to internet, television, newspaper and magazine ads.