Period of aaministrative reforms in selected states of the organization of the Black Sea Economic Cooperation - Russia, Turkey and Ukraine
Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü seçili ülkeleri olan Rusya, Türkiye ve Ukrayna'da idari reformlar dönemi
- Tez No: 323599
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL ÖZDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
İşbu Tezin amacı, Rusya, Türkiye ve Ukrayna'da reform çağı olarak geçen 1980li yıllar hakkında temel bilgi vermektir. Aynı zamanda, her üç ülkeyi bir araya getiren Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü karar verme mekanizması ve çalışma organları hakkında bilgi verilecek. Seçilen bilgiler, Rusya, Türkiye ve Ukrayna'da reformlara sebebiyet veren faktörler, reform süreçleri ve sonuçları hakkında genel bir fikir oluşturmaktadır.Belirtilen amaçla hazırlanan Tez, giriş bölümü hariç beş bölümden oluşmaktadır. I. Bölüm Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'ndeki Perestroika sürecini ele almakta, II. Bölüm Türkiye'de ekonomik liberalizasyon ve özgürleşmeyle alakalı. III. Bölüm, Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği yıkıldıktan sonra Ukrayna'da yer alan müessese sürecinden bahsetmektedir. Genel görüşler IV. Bölüm'de yer almakta, araştırma sonuçları ise V. Bölüm'de bulunmaktadır.Anahtar Kelimeler İdari reform, ekonomik liberalizasyon, sistem değişim, Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği, Komünist Partisi, Karadeniz Ekonomik İşbirliği, Rusya, Türkiye, Ukrayna, Adalet ve Kalkınma Partisi, kimlik, modernite, bağımsızlık, Perestroika, Glasnost
Özet (Çeviri)
The present Thesis is aimed at presenting basic information on the period of mid-1980-s, which was marked by administrative reforms and preparatory period to the reforms in Russia, Turkey and Ukraine. Brief information on common features in the three states? historical experience will be outlined. Besides, data on the structure, decision-making mechanism and subsidiary organs of the Organization of the Black Sea Economic Cooperation, will be accessible. The Organization brings together Russia, Turkey and Ukraine as Founding Member States. Selected data gives a general idea on the preconditions, course and outcomes of reforms in the three countries.The Thesis consists of five Chapters apart from the Introduction. Chapter I is dedicated to the Perestroika reforms in the Soviet Union, Chapter II deals with economic liberalization and democratization in Turkey, Chapter III gives information on the institutionalization processes in Ukraine after the collapse of the Soviet Union. Chapter IV comprises results and discussion. Chapter V contains conclusions.Key Words Administrative reform, economic liberalization, system changes, Union of Soviet Socialist Republics, Communist Party, Black Sea Economic Cooperation, Russia, Turkey, Ukraine, Justice and Development Party, identity, modernity, institutionalization, independence, Perestroika, Glasnost