Taberî'nin temel itîkâdî görüşleri
Tabari's views on creedal issues
- Tez No: 323612
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RAMAZAN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Muhammed b. Cerîr et-Taberî'nin daha çok tefsirci ve tarihçi yönü öne çıksa da özellikle akâid alanındaki görüşleri de önem arz etmektedir. Bu çerçevede itîkâdî konularla alakalı yazmış olduğu et-Tabsîr fî Me`âlimi'd-Dîn ve Sarîhu's-Sünne adlı eserleri dikkatimizi çekmektedir. Kendisinin bu eserleri, sistematik bir şekilde itîkâdî konuların tümünü içermese de temel itîkâdî meseleleri ihtiva etmektedir. Mütekaddimûn kelâm anlayışına uygun olarak felsefî konulardan uzak duran ve felsefî açıklamalarda bulunmayan et-Taberî, genel olarak selef metodunu benimsemiş, akıldan daha çok nakle-rivayetlere önem vermek suretiyle nakilci bir anlayışı benimsemiştir. Fakat zaman zaman kendine muhalif görüşler karşısında naklî delilleri kullanmak yerine aklî delilleri de kullandığı görülmektedir. Bu çalışmada et-Taberî'nin akâid konularıyla alakalı görüş ve düşünceleri incelenecek, naklî ve aklî delillendirmelerine de yer verilecektir.
Özet (Çeviri)
Although Muhammad b. Jarîr al-Tabarî is known with his works on exegesis and history, his views on Muslim creed are also important. To this extent, his works namely al-Tabsîr fî al-Ma`âlim al-Dîn and Sarîh al-Sunna that are written mostly on theology draw our attentions. Even though these pieces do not contain the entire theological topics, they do cover the fundamental creedal issues. Tabari, who keeps away and silent from philosophical issues in accordance with the ancient (mutaqaddimun) theology understanding, mostly accepted the methods of his predecessor, adapting the method of traditionalists which depends more on revelations than the reasoning. However, it is possible to meet in his argumentations against some opposing views, the use of rational proofs. In this thesis, the views and thoughts of al-Tabari regarding Muslim creed have been investigated and his rational and traditional argumentations have been extracted.