Türk bankacılık sektöründe yabancı sermaye etkisi
The effects of the foreign capital to the Turkish banking sector
- Tez No: 323611
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERRA EREN SARIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 364
Özet
1980 yılı sonrasında, Dünya'da yaşanan serbestleşme hareketleri, bunun beraberinde getirdiği küreselleşme kavramı ve beraberinde gerçekleştirilen reformların sonucu olarak yabancı sermaye yatırımlarında, özellikle de bankacılık sektöründe yabancı sermaye yatırımlarında artış görülmüştür. Önceleri gelişmiş ülkelerde yaygınlaşmaya başlayan yabancı sermayeli bankacılık hareketleri, özellikle 1990 yılının ikinci yarı-sından sonra gelişmekte olan ülkelere ve yükselen piyasalara doğru bir hareket gös-termiştir.2000'li yılların başından itibaren, Türk bankacılık sektöründe yaşanan krizlerin ve sonucunda yapılan düzenlemelerinde etkisi ile Türk bankacılık sektörüne büyük ço-ğunluğu Avrupa Birliği ülkelerinden olmak üzere hızla yabancı sermaye ilgisi artmış; 2002 yılında %3 olan yabancı sermayeli bankaların sektör aktiflerindeki payı 2011 yılı sonunda %14,1'e ulaşmıştır. Bununla birlikte, sektörde yabancı payının hızla artması, beraberinde getirdiği olumlu ve olumsuz etkilerin gündeme taşınmasına yol açmıştır. Bugüne kadar yapılan çalışmalarda; bankacılık sektöründeki yabancı sermaye artışının sektörün performans, verimlilik ve istikrarı üzerinde olumlu etkilerinin olduğu ve olacağı düşünülmekle beraber, yatırım yapılan ülkede kredi arz ve kalitesinin düşmesi, sektörün yabancı hakimiyetine geçmesinin yatırım yapılan ülkede sistematik riski arttırarak finansal istikrarı tehlikeye sokması gibi etkilerinin de olabileceği hala tartışılan konulardandır.Bu çalışmanın, ilk iki bölümünde; dünyada ve özellikle Türk bankacılık sektöründe yaşanan serbestleşme hareketleri, beraberinde getirdiği küreselleşme olgusu, küresel-leşme olgusunun yabancı sermaye gelişimine etkileri; kavramsal, tarihsel ve oransal açıdan ele alınmıştır. Üçüncü bölümünde ise; Türk bankacılık sektöründe yabancı sermayenin gelişimi ve etkileri, seçilmiş oranlar üzerinden değerlendirilerek sektörün finansal yapısı hakkında bilgiler verilmiştir. Uygulama bölümünde ise son dönemde kullanımı giderek yaygınlaşan CAMELS derecelendirme sistemi yardımı ile Türk Bankacılık Sektörü'nde yabancı sermaye etkisi, diğer banka grupları ile karşılaştırıla-rak analize dilmiştir. Uygulamanın ikinci aşamasında ise; bulunan CAMELS değerleri ve bileşenleri üzerinden yabancı sermayeli bankalar ve diğer banka gruplarının istatistiki anlamda farklılaşıp farklılaşmadığı test edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
After 1980, liberalization movements in the world, the concept of globalization that attends to it and the reforms carried out, increased the foreign capital investments, especially in the banking sector. Previously, foreign-owned banking behavior became prevalent in developed countries, especially after the second half of 1990, it showed a movement towards the developing countries and the emerging markets.The financial crises and the followed applied regulations in the Turkish Banking Sector has rapidly increased the foreign investment interest for our country, especi-ally from the European Union countries, at the beginning of 2000s. The asset share of the foreign capital banks in the whole Turkish banking sector has reached to 14,1% in the last quarter of 2011 while it was 3% in 2002. However, the rapid increase in the share of foreign capital has led the positive and negative effects to come to the agenda in the sector. Although the recent studies shows the positive impacts of the growth of foreign capital in the banking sector either on performance, productivity or stability; there are also concerns on the danger of financial stability in the invested country caused by the decreased credit supply and quality and the increased systematic risk based on the foreign capital domination.In the first and second part of this study; the liberalization movements in the world and especially in the Turkish banking sector, the globalization phenomenon and the effects of the globalization to the foreign capital investments? development has been analyzed; conceptually, historically and proportionally. In the third part of the study, the development and the effects of the foreign capital inflows on the Turkish banking sector have been evaulated and generalized with the analysis of the selected ratios. In the last part, I tried to analyze the effect of the foreign ownership with CAMELS grading system, I tried to compare and rankwith the other banking groups. In the second part of the analysis, the statistically diversification was seeked among the groups.