Sanatın kamusal mali boyutlarının iktisadi kalkınma süreci bağlamında değerlendirilmesi
Financial dimensions of economic development process in the context of the public art assestment
  1. Tez No: 323629
  2. Yazar: HAYRİYE IŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NACİ BİROL MUTER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 278
Özet
Çalışmanın konusunu ?Sanatın Kamusal Mali Boyutlarının İktisadi Kalkınma SüreciBağlamında Değerlendirilmesi? oluşturmaktadır. Bu çalışmanın temel amacı, sanatın sosyalve ekonomik katkılarını ele alarak, ülkelerin sanata yaklaşımlarını, sanatsal destekpolitikalarını incelemek, sanatın iktisadi kalkınmadaki rolü ve önemini ortaya koyabilmektir.Yöntem olarak, konuyla ilgili literatür araştırması yapılmış, süreli ve süresiz yayınlar,bildiriler, raporlardan faydalanılmıştır. Teorik çerçevede sanat ve sanat ekonomisi kavramlarıçeşitli yönleriyle ele alınmış, sanatın kamusal özellikleri, devletin sanata müdahale etmesiningerekçeleri, destekleme yöntemleri incelenmiş, çeşitli ülkelerin sanatı destekleme modellerideğerlendirilmiştir. Türkiye'de devletin sanata yaklaşımı, kurumsal ve mali boyutlarıyla elealınmış, Beş Yıllık Kalkınma Planları'nın sanata ilişkin hedefleri incelenerek, Kültür veTurizm Bakanlığı, TÜİK ve Maliye Bakanlığı'ndan elde edilen veriler ile hedef ve sonuçlaranaliz edilmeye çalışılmıştır.Günümüz ekonomisinde tüm ülkeler, sanatsal faaliyetleri destekleyerek kültürel vesanatsal değerlerin ekonomiye kazandırılması için çaba göstermektedirler. Sanatın ekonomiketkileri olduğu ve kalkınmanın vazgeçilmez bir aracı olarak görülmesi sanat ekonomisikavramını ortaya çıkarmıştır. Sanat, sanat endüstrileri yolu ile uygulanacak olan kültürstratejilerinin ekonomi ile bağlantısının kurulması, refah üretimini ve kalkınmayı sağlayarakyaratıcı ve yenilikçi bir ortam sunmaktadır. Gelişmiş ülkelerde sanatsal hizmet düzeyiyüksektir, bu ülkeler sanatı destekleme konusunda alternatif modeller geliştirmektedirler.
Özet (Çeviri)
?Financial Dimensions of Economic Development Process in the Context of thePublic Art Assessment? forms the subject of the study. The main objective of this study is toexamine the countries' approaches to art and artistic funding policies by addressing art?ssocial and economic contributions and to demonstrate role and importance of art on economicdevelopment.As a method, a research of the relevant literature was performed and, periodical andnon-periodical publications, leaflets, reports were used. Various aspects of the concepts andart economy are analized with a theoretical framework, public properties of art, the reasons ofgovernment intervention on art, supporting techniques are examined, art supporting models ofvarious countries are evaluated. Art approach of Turkish government are considered in termsof institutional and financial aspects, by examining the Five-Year Development Plans? targetsabout art and tried to analysis objectives and results by data that obtained from Culture andTourism Ministry, Turkish Statistical Institute and the Ministry of Finance.All countries in today's economy, strive to bring the cultural and artistic values into theeconomy by supporting art activities. As a term of art economy has been revealed after seenthe economic impact of art and becoming the art as an indispensable tool of economicdevelopment. Art industries which will be implemented through the establishment of culturalstrategies in connection with the economy, ensuring prosperity and development in theproduction offers a creative and innovative environment. In developed countries, level ofartistic services are high and these countries are developing alternative models to support art.