Küreselleşmenin 1990 sonrası vergi politikalarının dönüşümüne etkisi: Türkiye örneği
The effects of globalization on the transformation of tax policies after 1990: Turkey sample
- Tez No: 323628
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLİN CANBAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 291
Özet
Küreselleşme süreciyle birlikte dünya ekonomisinde büyük bir değişim yaşanmakta ve bu süreçle beraber ulusal ekonomiler dünya piyasaları ile bütünleşmektedir. Finansal serbestleşme çerçevesinde uluslararası sermaye hareketleri ve dünyadaki sermaye birikimine yönelik dinamikler, vergi rekabetinin artmasına neden olmaktadır. Artan vergi rekabeti ile birlikte ülkeler, vergi yapılarında önemli düzenlemelere gitmektedirler. Vergileme alanındaki düzenlemeler çerçevesinde Türkiye'ye baktığımızda, uluslararası vergi rekabetine uygun olarak vergi sisteminin yeniden yapılandığı görülmektedir. Türkiye ile OECD ülkeleri arasındaki veriler ele alındığında vergi politikasında benzerlikler ve farklılıklar görülmektedir. Çalışmada bu farklılıklar teorik çerçevesi ile ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
There have been a lot of change at world economy due to globalization and national economies are in the process of integrating with the world market. Within the framework of financial libelarization, international capital movements and the dynamics related to capital accumulation lead to an increase in tax competitions. Along with the increasing tax competition, the governments perform significant regulations in tax structure. When these regulations in the field of taxing are analyzed in the context of Turkey, it can be observed that taxation policy is regulated in accordance with international taxation policies. There seems to be some differences and similarities between Turkey and OECD countries in terms of the data in taxation policies. In this study, the differences are analyzed with a theoretical perspective.