Özürlülük olgusunun tarihsel sürecinde 1980 sonrası söylem ve politikaların küreselleşme ortamında hayata geçirilebilirliği üzerine bir tartışma: Türkiye örneği
A discussion on the possibility of the introduction of the post-1980 discourse and policies in the globalisation environment throughout the historical process of the disabledness phenomenon: Turkey case
- Tez No: 323647
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ANIL ÇEKİÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Uluslararası ve ulusal düzeydeki politika yapıcıların Özürlülük olgusuna yaklaşımının 1980 sonrasında bir farklılaşma gösterdiği görülmektedir. Bu dönemde insan hakları, fırsat eşitliği vet topluma tam ve eşit katılım söylemlerini merkeze alan mevzuat düzenlemelerine gidilmekte konu bu yönleriyle gündeme alınmaktadır. Ancak küreselleşme sonrasında üretim düzeninde ve emek piyasasında rekabetçi yapıyı güçlendiren değişimler yaşanmaktadır. Bunun yanında en temel insan hakları olan eğitim ve sağlık da dahil birçok kamu hizmetinin özel sektöre devredildiği, bu hizmetlerin sunumunda karı esas alan bir mantığın belirleyici hale geldiği bir süreç ortaya çıkmıştır. Bu faktörler yaşadığımız dönemde bütün insanlık için bir fırsat eşitliği ve insan hakları sorunu yaratmakta ve dolayısıyla özürlülere yönelik yasalara yansıyan fırsat eşitliği ve insan hakları söylemlerinin hayata geçmesi önünde engel teşkil etmektedir. Çalışmamızda; özürlülüğün tarihsel sürecinin açıklanmasının ardından 1980 sonrası ekonomik sosyal değişimler, yeni söylem ve politikalar tartışılacak, küreselleşme ve neo-liberalizm ortamında özürlüler için fırsat eşitliğinin sağlanabilirliği Türkiye örneği üzerinden ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
After 1980 policymaker have shown differentiate of approach to the phenomenon of disability at international and national level. During this period, human rights, equal opportunities and full equal participation in public discourse on this topic and goes towards the center of the legislative aspects of the regulations are on te agenda. However, after the production order of globalization and strengthening the competitive structure of labour market are changing. Beside, the most basic human rights of many public services including education and health, which is transferred to the private sector, a logic based on the profit has emerged a process that becomes decisive. These factors create equal opportunities for all humanity and human rights problem hence, it constitutes obstacle to realization of equal opportunity and human rights discourse reflected law of people with disabilities. In this study,after the announcement of the historical procces of disability economic and social changes new rhetoric and policies discussed after 1980 obtainibility of equal opportunities in globalization and neo- liberalism context for disable will be discussed on the example of Turkey.