Orbi-graphs and binary quadratic forms
Orbi-graflar ve ikinci deredecen ikili formlar
- Tez No: 323699
- Danışmanlar: PROF. DR. A.MUHAMMED ULUDAĞ, PROF. DR. EMANULLAH HIZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cebir ve Sayılar Teorisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu tezin temel amacı graflar be ikinci dereceden ikili formlar arasında bir bağlantı kurmaktır. Farey grafının bölüm grafı olan bu graflara çark adı verilmiştir. Bu bağlantı, grup etkisi be ikinci dereceden ikili formlar kullanılarak orbi grafın tanımı yapılmıştır. Bütün bu çalışma ile Farey ağacı be bölüm grafları aritmetik objeler olarak tanımlanabilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main concern of this thesis to establish a connection between graphs and binary quadratic forms. These graphs will appear as quotients of the Farey tree and will be called çark. Using the connection and the tools of binary quadratic forms and group action, we give new definition of orbi graph to work on clearly.Then we shoe that certain Farey tree and its quotient graphs can be seen as an arithmetic objects.