İtü pSAT II: Yönelim kontrolüne sahip nano uydular için yüksek yeterlilikli platform geliştirilmesi
Itu pSAT II: Higher precision nanosatellite adcs platform development
  1. Tez No: 323707
  2. Yazar: MEHMET CANER AKAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN İNALHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Makine Mühendisliği, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Astronomy and Space Sciences, Mechanical Engineering, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Savunma Teknolojileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Günümüzde uzay teknolojilerine fazlasıyla ilgi görülmektedir. İlk uzaya gönderilen uydudan bugüne gelişen teknoloji ile uzaktan algılama, iletişim, bilimsel deney, navigasyon ve keşif gibi bir çok farklı amaçta kullanılmak üzere uydular tasarlanmaktadır. Bu tasarımlar için de büyük yatırımlar yapılmaktadır ve bu yatırımlar sayesinde sadece uzay teknolojileri değil bir çok mühendislik alanında gelişim sağlanmıştır.İlk geliştirilen uydu yapılarının büyük boyutlu ve maliyetli olması sebebiyle özel amaçlar için daha özel yapılar kullanılması istenmektedir. Bu özel yapılar önceki uydulara göre daha kompakt ve amaca göre değişmekle birlikte daha küçük boyutlarda olmuştur. Boyutların ve ağırlığın değişmesindeki bir diğer etken ise fırlatma maliyetinin azaltılmasıdır. Büyük boyutlu uyduların fırlatma maliyeti yüksek olmasından dolayı fırlatıldıktan sonra oluşabilecek bir hatada küçük boyutlu uydulara göre daha fazla paranın çöpe atılması demektir.Bir öğrenci eğitim projesi olarak başlayan küp uydu tasarım projeleri şimdi farklı amaçlarla gelişerek yüksek öncelikli bir konu haline gelmiştir. Bir çok kişi ve kurum, bu konu hakkında çalışmaları teşvik etmektedir, TÜBİTAK da ülkemizde bu kurumlardan biri olmaktadır. TÜBİTAK tarafından desteklenen projemizde, İTÜ bünyesinde İTÜ pSAT I sonrasında tasarlanan ikinci küp uydu tasarımı gerçekleştirilmiştir.İTÜ pSAT II'de ilk projeden edinilen tecrübe ile yüksek yeterlilikli uçuş sistemi (bus) mimarisi geliştirilmiş, daha hassas yönelim belirleme ve kontrol sistemini (YBKS) temel alan sistem tasarlanmış ve üretilmiştir. İçerdiği sistemler dışında nano uydu temel tasarım kriterleri göz önüne alınarak tasarlanan İTÜ pSAT II'nin modüler yapısı da özgün bir tasarımdır. Bu tasarımlar ve geliştirilen sistemler; uydu içerisinde istenilen çalışmaya göre değiştirilebilir alt sistemleri olmasını sağlaması sebebiyle projenin amacı olan yüksek yeterlilikli nano uydu platformu elde edilmiştir. Ayrıca bu platformun uçuşa hazır halde olup olmadığını sınamak adına testleri yapılmıştır ve başarıyla sonuçlanmıştır.Bu tez içerisinde İTÜ pSAT II adına yaptılan sistem mühendisliği ve testler anlatılmıştır. Buna ek olarak projemizde yer alan diğer arkadaşlar tarafından yapılmış olan, YBKS ve bus sistemlerine ek olarak uydunun modüler yapısı alt sistemleri özetlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Space technologies are very popular at present time. Since the first satellite sent to space with the developing technologies, many satellites have been designed for different purposes such as remote sensing, communication, scientific experiments, navigation and reconnaissance. Major investments heve been done for these designes and it has been achieved many improvements in the field of engineering for sake of these investments.More private structures have been requested for specific purposes because first developed satellites were very big and expensive.These special structures have been more compact than the previous satellites, and have been in smaller sizes depending on the purpose. Another factor about changes in the dimensions and weight is to reduce launching cost. It means to waste money in case of any failure after launching of satellites due to the high cost of launching of large-sized satellites.Cubic satellite design projects which began as student educational projects now have become a matter of high priority. Many people and institutions are encouraging these studies. TUBITAK is also one of those institutions in our country. This, ITU pSATII, is second cube satellite design project supported by TUBITAK in ITU after designing ITU pSAT I which had been realized in the same way.High qualified flight system architecture (bus) was developed with the experience of the first project, the system based on more sensitive navigation and control system (ADCS) was designed and produced. More over than the systems included in the system, modular structure of ITU pSAT that is designed by considering basic design criteria of nanosatellite is also unique. Highly sufficient nanosatellite platform that was the purpose of the project was obtained because this design of the satellite and the systems developed which are replaceable in it.In conclusion this thesis includes ITU pSAT II?s systems engineering and tests performed on this satellite. In addition to this, satellite bus systems, ADCS and modular structure of the satellite, which is studied by project group, is described in this thesis.