Critical assessment of 'stream daylighting' as an approach for renaturalization of riverine systems in urban areas case study on: Ayamama stream
Kentsel akarsu koridorlarının yeniden doğallaştırılmasında 'nehirlerin gün ışığına çıkarılması' yaklaşımının irdelenmesi: Ayamama deresi örneği
  1. Tez No: 323729
  2. Yazar: MELTEM DELİBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AZİME TEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bölge Planlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
Tez çalışması, kentsel alanlarda doğal sistemler üzerinde artan baskılara bağlı olarak kentsel akarsu sistemlerinin maruz kaldığı problemlere odaklanmakta ve özellikle kanallar aracılığı ile yer altına alınan akarsu sistemlerinin yeniden doğallaştırılarak kente kazandırılmasını amaçlayan `Nehirlerin Gün Işığına ÇIkarılması'(Stream Daylighting) yönteminin etkinliğini sorgulamaktadır. Bu çerçevede gerçekleştirilen tez çalışması, kavramsal çerçevenin tanımlayıcı analizlerle geliştirilmesi ve ilgili kavramlar arasındaki ilişkinin ortaya konulmasına yönelik olarak oluşturulan araştırma sorularına dayanan bir yöntem kapsamında geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main aim of the thesis is determined as `Renaturalization and integration of damaged and buried riverine systems into urban areas with a focus on providing mutual benefits and sustainability of each system. This process is anticipated as describing the role, structure and functions of riverine systems at global (freshwater systems), regional (watersheds) and local (urban ecosystems) levels and examining their problems in terms of `Urban Stream Sydrome?. Accordingly, the thesis evaluates the potential for `Renaturalization? of buried riverine systems by using `Stream Daylighting? method as a tool. Herein, ongoing threats and challenges from urbanization dynamics together with human activities have been taken in to account for better integration of riverine systems into spatial, social and economic dimensions of urban settlements. In this process, the methodology of the thesis is based on descriptive analyses and conceptual reviews which enlighten the research domains and case study assessments.