Enerji etkin bina ve yerleşme birimlerinin iklimsel veriler ve gayrimenkul geliştirme açısından gerçekleştirilebilme olanakları
Implementation possibilities of energy efficient buildings and settlement units in terms of climatic conditions and real estate development
- Tez No: 323809
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. DR. Ş. FİLİZ AKŞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gayrimenkul Geliştirme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gayrimenkul Geliştirme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bu çalışma kapsamında enerji etkin bina ve yerleşme birimlerinin iklimsel veriler ve gayrimenkul geliştirme açısından gerçekleştirilebilme olanakları incelenmiştir.Türkiye'de enerji ihtiyacının yaklaşık yüzde 72'si ithal edilmektedir. Bu enerjinin yüzde 30'u binalarda tüketilmektedir. Türkiye'de her yıl yaklaşık 600 bin adet yeni konuta ihtiyaç duyulacaktır. Bu nedenle artan nüfus ve enerji talebi dolayısıyla etkin bina ve yerleşme birimlerinin önemi giderek artmaktadır.Bu çalışmada enerji etkin bina ve yerleşme birimlerinde enerji kullanımı ve korunumu ele alınmış ve güneş enerjisinden faydalanmak için kullanılan pasif ve aktif sistemler incelenmiştir.Enerji etkin bina uygulamalarının Türkiye için ekonomi, çevre, kullanıcı ve gayrimenkul geliştirme şirketleri açısından sağlayacağı faydalar ortaya konulmuştur.Dünyanın farklı iklimsel koşulları ve direkt güneş ışınım şiddetine sahip bölgelerinde enerji etkin bina ve yerleşme birimleri yaklaşımıyla yapılmış uygulama örnekleri ile birlikte Türkiye'deki uygulama örnekleri incelenmiş ve karşılaştırılması yapılmıştır.Seçilen uygulama örneklerinde görülen en önemli ortak özellik bugünkü yaşam kalitesini ve konforunu düşürmeden binaların enerji tüketiminin azaltılması, aynı zamanda ihtiyaç duyulan enerjinin yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlanmasıdır.Uygulama örneklerinden sağlanan bilgilerle yüksek güneş enerjisi potansiyeline sahip Türkiye'de enerji etkin bina ve yerleşme birimlerinin iklimsel veriler ve gayrimenkul geliştirme açısından gerçekleştirilebilme olanağının yüksek olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Within this study, implementation possibilities of energy-efficient buildings and settlement units were analysed in terms of climatic conditions and real-estate development.In Turkey, approximately 70 percent of energy need is imported. 30 percent of this energy is consumed in the buildings. In Turkey, 600 new houses per year will be required. Therefore, energy efficient buildings and settlement units become more important due to the increasing population and demand for energy. In this study, the use and conservation of energy in energy efficient buildings and settlement units are discussed. Passive and active systems used to take benefit from solar energy are analysed.The advantages to be taken from the implementation of energy efficient buildings are defined in terms of Turkish economy, environment, user and company of real-estate development.The examples of energy efficient buildings and settlement units from Turkey and rest of the world under different climatic conditions, having direct radiation power are examined and contrasted . The most important common feature of these implementation examples is to enable energy from renewable energy sources and to reduice the energy consumption without losing the confort.Considering the information from these example, implementation possibilities of energy efficient buildings and settlement units are high in Turkey, having a high potantial for solar energy production.