Hint yağından biyodizel eldesi
Biodiesel production from castor oil
  1. Tez No: 323810
  2. Yazar: AYŞE AYGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. TUNCER ERCİYES
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmada, hint yağından biyodizel eldesi için uygun çalışma koşulları araştırılmıştır. Bu amaçla; reaksiyon sıcaklığının, katalizör cinsinin ve oranının, alkol cinsinin ve alkol:yağ oranının biyodizel verim ve dönüşümüne (ester içeriği) etkisi incelenmiştir. Transesterifikasyon reaksiyonu, mikrodalga ve klasik ısıtma ile gerçekleştirilmiş, reaksiyonda geleneksel katalizörler ve enzimler kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre hint yağından kısa reaksiyon süresinde biyodizel elde edilebileceği ve bunun dizele katkı maddesi olarak kullanılabileceği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, appropriate reaction conditions were investigated for biodiesel production from castor oil. For this purpose; the effect of reaction temperature, catalyst type, catalyst ratio, alcohol type and alcohol:oil ratio on biodiesel yield and conversion (ester content) were examined. Transesterification reaction was carried out by microwave and classical heating routes. In the reaction, conventional catalysts and enzymes were used. According to the resuls, castor oil biodiesel was produced in a short and found to be as a good additive for biodiesel.