Büyük Menderes Havzası için ekolojik risk analizi yöntemi geliştirilmesi
Generating ecological risk analysis method for Büyük Menderes Basin
- Tez No: 323831
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYRİYE EŞBAH TUNÇAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
Bu çalışmada Büyük Menderes Havzası ekosistemi üzerinde oluşan ekolojik riskler, peyzajlar üzerinde oluşan baskıların, konumsal ve niceliksel olarak belirlenmesi hedeflenmiştir. Bu kapsamda; (i) peyzajlar üzerinde baskı ve dolayısıyla risk oluşturan fiziksel ve sosyo-ekonomik faktörler ve süreçlerin tespit edilmesi, (ii) bu süreçlerin konuya özel geliştirilmiş, güvenilirliği ispatlanmış ve gerektiğinde alana özelleştirilecek uygun modeller kullanılarak, konuma bağlı ve niceliksel olarak tahmin edilmesi, (iii) her bir süreç için risk analizlerinin oluşturulması ve (iv) her bir risk değerlendirmesinin tek bir risk haritası olarak bir araya getirilmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda, UA ve CBS teknolojileri temelli olarak ilgili fiziksel ve sosyo-ekonomik olguların mevcut durumunun tahmin edilerek tek bir bütünleşik risk haritası şeklinde sunulmasını sağlayacak bir ekolojik risk analizi yöntemi geliştirmiştir. Üretilen yöntemin ekolojik peyzaj planlama kapsamında kullanılabilirliği sorgulanarak ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the ecological risks on landscape in terms of impacts of environmental phenomena as a case study of Büyük Menderes Basin. In this manner the aim is detailed as: (i) to establish the physical and socio-economic factors which cause impacts on landscapes, (ii) to estimate the factors with ecological models which are selected suitable for factors and study area, (iii) building the ecological risk analysis for each factors and (iv) combining all risk factors to final ecological risk map. Depending on these aim stages; an ecological risk analysis method is evaluated. This method focus on to estimate the related physical and socio-economic factors quantitatively and spatially and merge them to a single cumulative ecological risk assessment using remote sensing in geographic information systems environment. Ecological risk analysis approach which is produced with this study is examined in for its usage in ecological landscape planning.