İnce TiO2 ve Ag/TiO2 filmlerin sol-jel Yöntemi ile CoCrMo alaşımının yüzeyine kaplanması
Deposition Of TiO2 and Ag/TiO2 thin films on a CoCrMo alloy by sol-gel method
  1. Tez No: 323867
  2. Yazar: AYSUN DEMİRTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ÇİMENOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Metalurji Mühendisliği, Bioengineering, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada, metalik implant CoCrMo alaşımının yüzeyi sol-jel kaplama yöntemiyle TiO2 ve Ag/TiO2 ince film ile kaplanmıştır. TiO2 ve Ag/TiO2 ince filmlerin yüzey özellikleri, biyoaktivite ve antibakteriyellik üzerine olan etkileri incelenmiştir. Çalışmada, solüsyon içerisinde 5 ve 20 saniye bekletilerek hazırlanan TiO2 ve Ag/TiO2 kaplamaların kaplama kalınlığı, yüzey pürüzlülüğü, yüzey temas açısı, SEM-EDS analizleri ve çizik testi yapılmıştır. Kaplanmamış CoCrMo alaşımı ve yüzeyi TiO2 ve Ag/TiO2 kaplanmış numunelere bir aylık SBF testi uygulanarak biyoaktiviteleri incelenmiştir. SBF testinden sonra numuneler üzerinde SEM-EDS ve FTIR çalışmaları yapılmıştır. İnce film kaplı numuneler E.coli tipi bakterilerle antibakteriyellik deneyleri yapılarak antibakteriyellik davranışları incelenmiştir. İncelemeler sonucunda yüzeyde oluşturulan TiO2 kaplamaların yüzey özellikleri ve biyoaktivite özelliklerinin olumlu yönde etkilediği gümüş ilavesiyle antibakteriyel özellik kazandırıldığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, TiO2 and Ag/TiO2 thin films were deposited on CoCrMo metallic implant alloy by sol-gel dip method. Bioactivity, antibacterial and morphological properties of TiO2 and Ag/TiO2 thin films were investigated. The TiO2 and Ag/TiO2 coatings that treated for 5 and 20 s in solution were examined by thickness test, roughness measurements, wettability measurements, SEM-EDS analysis and scratch test. Bioactivities were analyzed for bath uncoated CoCrMo alloy and TiO2 and Ag/TiO2 coated alloy by SBF test for 28 days. After the SBF treatment, surface of the samples were examined with SEM-EDS and FTIR studies. Thin film coated samples were investigated for antibacterial behaviour with E.coli bacteria strains. The results showed that TiO2 coatings positively affected the surface and bioactivity properties. It was determined that the antibacterial properties were achieved to by silver addition in solution.