Statistical cost functions for oil chemical tankers
Petrol ve kimyasal tankerlerde istatistiksel maliyet analizi
  1. Tez No: 323868
  2. Yazar: HASAN KAYAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BARIŞ BARLAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gemi Mühendisliği, Marine Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gemi İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Gemi kiralama sözleşmelerinin zamanı ve deniz navlun hareketleri, kiracıların taşıma maliyetlerini ve armatör nakit akışını etkiler. Bu çalışmanın amacı, piyasa verileri temelinde tanker gemileri için istatistiksel olarak maliyet analizi fonksiyonu oluşturmaktır. Maliyet fonksiyonları armatörler, tersaneciler ve yükleyiciler için ticaretin uzaklığı, piyasa durumu temelinde bilgi sağlarlar. Bu çalışmanın amacı Mayıs 2008 ve Aralık 2011 tarihleri arasındaki bilgilere bakarak çoklu regresyon analizi yöntemiyle matematik model oluşturup navlun tahmini yapmaktır. Deniz taşımacılığının istatistiksel maliyet belirleyecileri(deadweight kullanım oranı, petrol fiyatları, gemi yaşı, baltik indeksi ve sefer uzaklığı) Karadeniz, Akdeniz ve Batı Avrupa bölgeleri için 20000 DWT'den küçük gemiler için ortaya konulmuştur. Sonuçlar göstermektedir ki bu fonksiyonlar brokerlar ve kiracılar tarafından navlun fikri almak için kolayca kullanılabilirler.
Özet (Çeviri)
The behavior of shipping freight rates and the timing of shipping contracts affect the transportation costs of charterers and the operating cash flows of shipowners. The object of this paper is to investigate sea transportation cost functions for tanker vessels on the basis of the market data. Cost functions are interest to shipowners, shipbuilders and shippers, as they provide information on the relative importance of the effects on freight rates of economies of size, route length, and the general market situation. On this basis, this study aims to forecast the freight rates by estimating a mathematical model using data for the period May 2008 to December 2011. Statistical estimates of the main determinants of sea transport costs(deadweight utilization ratio, oil price, vessel age, baltic dry index and voyage routes) are presented for tanker vessels operating in the Black Sea, Mediterrenean, and West Europe region on vessels up 20000 mts DWT.