Tek açıklıklı endüstri yapılarında değişken kesit ve hadde profillere göre çelik taşıyıcı sistem karşılaştırılması
The comparison of the variable cross sections and hot rolled profiles used the one bay industrial building
  1. Tez No: 323876
  2. Yazar: ZİHNİ AYDENİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ PİROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Değişken kesitin hadde profiline göre ne gibi avantajları olabileceğinin bilinmesini sağlayacak bu tez çalışmasında bir fabrika yapısının boyutlandırılması esas alınmıştır. SAP 2000 analiz programı kullanılarak hazırlanan tez çalışmasında 2007 deprem yönetmeliği, NBCC 2005, İMO 02-2008, TS498 ? TS648 ve DIN120 gibi standartlar dikkate alınarak analiz yapılmıştır. Yapılan çalışmaların sonucunda ise yüksek kaldırma kapasiteli bir kren yükünün bulunduğu durumlarda yorulma etkilerinin kesit özelliklerini diğer yükleme türlerine göre önemli derecede etkilediği görülmüştür. Ancak yinede değişken kesitli yapma profillerden oluşan taşıyıcı çerçevelerin hadde profillere göre daha ekonomik sonuçlar verdiği görülmüştür. Kren yükünün daha az olması durumunda yorulma etkileri ön plan çıkmayacak ve bu ekonomiklik düzeyinin daha da çok olacağı anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study the structural system of an one simple bay steel industrial building is analyzed as a moment frame constructed by using hot rolled steel profiles with constant cross sections, as well as plated beams and columns with variable cross sections. For this kind of industrial buildings, economic aspects can be clearly seen in this research study. As a result of this study for this kind of industrial hall buildings, a variable cross sections designed for the moment frames are more economical than using the hot rolled profiles with constant cross sections. This study can give some useful hints to civil engineers, however, these results can not be extend to the other type of structural buildings. Every structural building should be designed by considering its special conditions and loads.