Tedarik zinciri yönetiminde dağıtım ağı optimizasyonu : Gıda sektöründe bir uygulama
Distrubution model optimization at supply chain management : Case study for food industry
  1. Tez No: 323916
  2. Yazar: ZEHRA FEYHA PAMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DEMET BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmanın amacı gıda sektöründe tedarik zinciri dağıtım ağı optimizasyonu için bir model önerisinde bulunmaktır. Genel bir giriş yapıldıktan sonra tez çalışmasının ikinci bölümünde tedarik zinciri ve tedarik zinciri yönetimi kavramları üzerinde durulmuş ve tarihsel gelişimi anlatıldıktan sonra, tedarik zinciri yönetiminde karşılaşılan süreçlere yer verilmiştir. Daha sonra, gıda sektöründe tedarik zinciri konusu ele alınmış ve soğuk zincir konusu detaylı incelenmiştir. Tez çalışmasının üçüncü bölümünde tedarik zinciri modelinin oluşturulması, kısıtları ve karar değişkenleri anlatılmıştır. Daha sonra optimizasyon modelleri konusu ayrıntılı bir şekilde incelenmiş ve literatür araştırması kapsamında incelenen makalelerden bu bölümde bahsedilmiştir. Tez çalışmasının uygulama bölümü olan dördüncü bölümünde Türkiye'de faaliyet gösteren bir işletmenin soğuk zincir ürünlerinin dağıtımına ilişkin bir doğrusal programlama modeli geliştirilmiştir. Geliştirilen model iki planlama dönemine ilişkin olarak bir fabrikada üretilecek ürün miktarının, fabrikadan depolara gönderilecek ürün miktarının ve depolardan müşterilere gönderilecek ürün miktarının belirlenmesine yöneliktir. Üretim, taşıma, depolama, soğutma maliyetlerini kapsayan toplam maliyetin minimizasyonunun amaçlandığı modelde taşıma sırasında meydana gelebilecek kusurlu ürün yüzdeleri dikkate alınmış ve bir kısıt olarak modele eklenmiştir. Kusurlu ürün yüzdelerinin belirsiz olmasından dolayı kısıtlar stokastik olarak ele alınmış ve daha sonra deterministik şekilde çözümü yapılmıştır. Modelin sonuçları Lindo 6.1 software programı kullanılarak elde edilmiştir. Ayrıca deterministik ve stokastik model sonuçları karşılaştırılmış ve bazı analizler yapılarak belirsizliğin amaç fonksiyonu değerini ne kadar etkilediğine bakılmıştır. Ayrıca belirsizliğin artmasıyla maliyetin de arttığı sonucuna varılmıştır. Tez çalışmasının beşinci bölümünde ise uygulamanın sonuçları yorumlanmış ve geleceğe yönelik genel değerlendirmelere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This project aims to offer an ideal optimization of the supply chain management in the food sector. After literature view, a model to improve the exiting system in the cold chain of a company in Turkey was developed. The model was applied in two periods in an attempt to determine the amount of the product that needs to be produced, the amount of the product that needs to be sent from factory to the warehouses, and the amount of the product that needs to be delivered to the customers from the warehouses. The goal of the model is to reduce the total cost of the production, transportation, storing, and refrigerating. The percentage of defective product during transportation were taken into the consideration in this model. As a result of the uncertainty of the percentage of the defective products, limitations are taken based on stochastic, and solved as deterministic form. Results are calculated by using software called Lindo 6.1. Similarly, results from the deterministic and stochastic models are compared and analyzed to determine how much the uncertainty is affected. Based on our examinations, the cost in the stochastic model is much higher. Additionally, the more uncertainty there is, the more cost associated with it. In the fifth section of the thesis, the results taken from this study are explained and suggestions are made.