Determination of biodegradation capacity of erythromycin under anoxic and anaerobic conditions
Eritromisinin biyodegradasyon kapasitesinin anoksik ve anaerobik koşullarda belirlenmesi
  1. Tez No: 323988
  2. Yazar: NEŞE COŞKUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN İNCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Zenobiyotik grubuna dahil olan antibiyotikler 1950ler'den beri tıp, veterinerlik ve tarımda aktif olarak kullanılmakta ve çevrede birikmektedir. Geleneksel arıtma tesisleri antibiyotikleri gidermekte yetersiz kalması sebebiyle antibiyotikler alıcı su ortamlarına deşarj olmakta ve antibiyotiklerin sucul ve karasal yaşama olan doğal dengeyi bozmak gibi negatif etkileri gözlenmektedir. Antibiyotikler özellikle antibiyotiğe dirençli patojenlerin yayılmasına sebep olmakta ve bu durum öncelikle toplum sağlığı ve de hayvan ve bitkilerin sağlığını tehdit etmektedir. İnsanlar nadir de olsa içme suyundan dahi gelen antibiyotik direnç genleriyle karşılaşabilmektedirler. Bu durum antibiyotiklerin giderimine verilen önemi artttırmaktadır.Tamamlanan projede bir antibiyotik olan eritromisinin (ERM) biyodegradasyonu ve mikrobiyal kültürün üzerindeki etkileri metanojenik, nitrat indirgeyici ve sülfat indirgeyici koşullarda; degradasyondan sorumlu mikrobiyal komunitenin kantitatif polimeraz zincirleme reaksiyonuyla sayılması, çözünmüş organik karbon (ÇOK), biyogaz ölçümü, elektron alıcısı ve antibiyotik konsantrasyonu takibi yardımıyla yapılmıştır.Bu kapsamda, kesikli reaktör şişeler, farklı numune alım zamanlarında bozulmak üzere kurulmuştur. Gaz üretimi ve kompozsiyonu, TOK, antibiyotik ve elektron alıcı konsantrasyonları 120 gün boyunca izlenmiştir. Ayrıca spesifik mikrobiyal grupların populasyonlarındaki değişimler Q-PCR analizleriyle izlenmiştir.Elde edilen sonuçların detaylı incelemesi sonucunda, ERM biyodegredasyonu hakkında genel bir sonuca varılmıştır. Sonuç olarak, ERM'nin metanojenik, sülfat indirgeyici ve nitrat indirgeyici ortamlarda karbon kaynağı olarak kullanılamadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Antibiotics, which are known to be xenobiotics substances, are widely used in medical care, veterinary and agriculture since 1950s and accumulate in the environment. Approximately 90% of the consumed antibiotics are excreted by urine and faeces, either as active substances or metabolites. Thus, the antibiotics reach the domestic wastewater plants, and the conventional plants are not able to treat efficiently xenobiotics like antibiotics which have adverse effects on the environment, both affecting aquatic and terrestrial organisms. Also antibiotics especially cause the increase of antibiotic resistance pathogens and these organisms threat firstly public health, then plants and animals. Humans also even might be threatened via drinking water that is contaminated by antibiotic resistance genes that induced by antibiotics. Thus the importance of degradation of antibiotics has been raised.In the completed project, the biodegradation capacity and the effects on microbial culture have been investigated for Erythromycin (ERY) which is an antibiotic under methanogenic, sulfate reducing and nitrate reducing conditions, with the help of determination of quantities of the microbial communities that are responsible for the degradation by Quantitative Polymerase Chain Reaction (Q-PCR), along with the Dissolved Organic Carbon (DOC), biogas measurement, electron acceptor and antibiotic concentration monitoring.In this scope, batch tests were set-up, to be distracted at different sampling times. Gas generation and composition, DOC, antibiotic and electron acceptor concentrations were monitored for 120 days. In addition, the changes of the quantity of specific microbial groups were analysed by Quantitative PCR (Q-PCR).By a profound examination of the results obtained by the experiments that have been carried out through-out the project, a general conclusion for the biodegradation of ERY was obtained. As a result, ERY was found out to be unable to utilizable as a carbon source under three different electron conditions; methanogenic, sulfate reducing and nitrate reducing.