Reservoir quality controlling factors, deliverability and reserve estimates in deltaic Danişmen and Osmancik formations at İkihöyük gas field, Thrace Basin, Turkey
Trakya baseni İkihöyük gaz sahasinin delta tipi Danişmen ve Osmancık formasyonlari rezervuarlarinda niteliği denetleyen unsurlar, gaz verebilme ve rezerv kestirimi
- Tez No: 323993
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM METİN MIHÇAKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği, Petroleum and Natural Gas Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Tersiyer yaşındaki Trakya baseni Türkiye'nin Trakya Bölgesi'nin büyük bölümünü kapsayacak biçimde konuşlanmış olup, görece küçük boyutta gaz ve bazı petrol rezervuarlarını içerdiği bilinmektedir. İkihöyük sahası, Trakya baseninin kuzeyinde bulunan ve lisansını TransAtlantic Petroleum Ltd. Şirketi'nin elinde tuttuğu 3839 Ruhsatı içinde, delta tipi Danişmen ve Osmancık formasyonlarında sığ ve üretken gaz rezervuarlarının keşfi ile bulunmuştur. Trakya baseni kuzeyinde bulunan 3839 Ruhsat alanında sürdürülen petrol ve gaz arama faaliyetlerinde 2B sismikler 2008 yılına kadar başlıca veriler olmuştur.Delta tipi çökel ortamlarda rezervuar niteliğinin (kalitesinin) kısa uzanımlar içinde hızlı bir değişim gösterdiği yaygın olarak bilinen bir gerçektir. Böylesi değişimler hidrokarbon arama ve üretim faaliyetlerini doğrudan etkilemektedirler. Bu çalışma İkihöyük sahasındaki rezervuarların mimarî yapısı ile, nitelik ve üretim yetkinliğini denetleyen unsurların uzamsal dağılımlarını tanımlamak ve ortaya koymak üzere yapılmıştır. Bu amaca ulaşmak üzere, jeolojik ve jeofizik araştırmalarla elde edilen ve iki kuyunun delinmesi sürecinde toplanan tüm veriler kullanılarak, formasyonların dizinsel iskelet yapısı oluşturulmuş ve İkihöyük sahasındaki erke (potansiyel) gaz rezervlerinin kestirimi yapılmıştır.Eldeki bu çalışmada, Danişmen ve Osmancık formasyonlarının Trakya baseni kuzeyi içindeki rezervuarları belirlemek ve tanımlamak üzere, 3B sismik veriler yorumlanmıştır. Bölgedeki jeoloji ve 3B sismik yorumlama sonuçlarına dayalı olarak, İkihöyük sahası içinde ve dışında kalan alandaki her bir çökel çevriminin depolanma karakterisitiklerini belirlemek için bir dizinsel stratigrafi çalışması gerçekleştirilmiştir. Kuyu logları ile birlikte kuyularda yapılan geçici ve gaz sağlama testlerinden elde edilen veriler yorumlanarak, gaz içeren kayaç bölümlerinin fiziksel rezervuar özelikleri ile gaz sağlama yetkinlikleri kestirilmiştir. Son olarak gaz üretim verilerinin yanısıra gaz özelikleri, İkihöyük sahası altındaki rezervuarların var olan gaz rezervlerinin kestirimi için kullanılmıştır.3B sismik veri analizi sin-sedimenter fayların çalışma alanındaki formasyonların rezervuar dağılımlarını başlıca kontrol eden faktörler olduğunu ortaya koymuştur. Üretim analizi verileri de bu sin-sedimenter fayların kontrol ettiği alanla oldukça iyi bir uyumluluk göstermiştir. Buna ek olarak, saptanan gazlı bölümleri çevreleyen faylar, büyük ölçekli sismik veri analizi ve dizinsel stratigrafi çalışmasının tümlevi ile belirlenmiştir. Böylece tahmin edilen hacimsel rezervlerin, üretim verileri analizi ile kestirilen rezervler ile çok iyi bir uyum içinde olduğu görülmüştür. Kuyu testleri analizleri, başlangıçta İkihöyük sahasının iki kuyusunda saptanan basınç farkını onaylamış ve saha altında iki ayrı gaz rezervuarı bulunduğunu onaylamıştır.
Özet (Çeviri)
The Tertiary-age Thrace basin is located to cover most of the area in the Thrace region of Turkey and is known to include relatively small-size reserves of natural gas and some oil. İkihöyük field is discovered with productive shallow gas reservoirs in the deltaic Danişmen and Osmancık formations within the Concession 3839, of which the exploration and production licence is held by TransAtlantic Petroleum Ltd. Co., in the northern Thrace basin. Until 2008, 2D seismic surveys were the main data set for oil and gas exploration activities in Concession 3839 of northern Thrace basin.It is widely known fact that the reservoir quality in deltaic sedimentary environments changes rapidly in short distances. Such changes directly affect the success of the activities for hydrocarbon exploration and production. This study is conducted to identify the architecture of reservoirs, the spatial distribution of factors that control the quality and production capability of reservoirs in İkihöyük field. In order to achieve this purpose all the data, obtained from the geologic and geophysical surveys as well as the data acquired during the drilling of two wells, are utilized so that the sequential framework is established and the potential gas reserves in İkihöyük field are estimated.In the present study, 3D seismic survey data was used to identify the areal extension of reservoirs in Danişmen and Osmancık formations. Based on the regional geology and the 3D seismic interpretation results a sequence stratigraphy study is performed to identify the depositional characteristics of each sedimentary cycle within and without İkihöyük field. The acquired data from the well logs and the transient and deliverability tests in wells are interpreted to estimate the physical reservoir properties as well as the deliverability capacity of gas bearing zones. Eventually the data of gas production along with the gas properties are utilized to estimate the existing reserves in the reservoirs under İkihöyük field.3D seismic data has also revealed that syn-sedimentary faults were the major controlling factor for reservoir distributions in both formations within the study area. The production analysis data is found to be in very good agreement with an area that were controlled by these syn-sedimentary faults. The well test analyses has confirmed the initially detected pressure difference between two wells in İkihöyük field that indicate the existence of two separate reservoirs.