Elmalı havzası kuzey kesiminin yüzey ve yeraltı su kirliliği açısından incelenmesi
Investigation of surface and underground water pollution in the north region of Elmali basin
- Tez No: 252496
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. H. TOLGA YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uygulamalı Jeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışmada, İstanbul ili Anadolu Yakasında bulunan üç barajdan biri olan Elmalı havzanın kuzey kesimini kapsayan inceleme alanında, Elmalı baraj gölü'nü besleyen akarsuların ve yeraltı sularının, kirlilik oranlarının tespiti ve kirliliğe neden olan etmenler araştırılmıştır. Önceki çalışmaların incelenmesi ve yapılan arazi çalışmaları sonucunda bölgenin genel jeolojik yapısı incelenmiş ve mevcut kayaç türlerinin hidrojeolojik özelliklerine göre 1/25000 ölçekli hidrojeoloji haritası hazırlanmıştır. Yapılan jeolojik-hidrojeolojik çalışmalar sonucunda havzadaki su kalitesi ve kirliliğinin araştırılması, içme suyu olarak kullanılan Elmalı Baraj Gölü'nün su kalitesine etkisini araştırmak için inceleme alanındaki yüzey ve yeraltı sularından numuneler alınarak kimyasal analizleri yapılmıştır. Analizleri yapılan suların, Türk İçme Suyu Standartlarına (TS 266, 2005) göre içilebilirlikleri; Su Kirliliği Kontrolü Yönetmeliği (2004), Dünya Sağlık Teşkilatı (WHO, 1999), ABD Çevre Koruma Ajansı (EPA, 2002) ve Avrupa Birliği'ne (EC, 1998) göre suların kalitesi belirlenmiştir. Bu analiz sonuçlarının Elmalı Baraj Gölü'nün su kalitesine etkisi hakkında değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study north side of Elmalı basin is studied. Elmalı dam is one of the three big dams in Anatolian side of Istanbul. Water pollution ratio and factors causing pollution of rivers and groundwater feeding Elmalı basin are studied. After studying previous investigations and site investigations geological structure of site is studied. After these studies 1/25 000 scale hydrogeological map of site has been prepared. As the conclusion of geological and hydrogeological studies samples were taken from surface waters and groundwater to determine effects of the dam reservoir on the water quality.Drinkabilty of all samples according to Turkısh Drinking Water Standards (TS 266, 2005) and quality of samples according to the Water Pollution Controlling Regulation (2004), World Health Organziation (WHO, 1999), USA Environment Protection Ajans (EPA, 2002) ve European Combine (EC, 1998) are determined. Effects of analyses results on the Elmalı Dam Reservoir are commented.