Analysis and design of a long span cable-stayed bridge
Kablo askılı köprülerin analiz ve tasarımı
- Tez No: 324015
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BARLAS ÖZDEN ÇAĞLAYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada, uzun açıklıklı kablo askılı köprülerin statik ve dinamik yükler etkisi altında davranışı incelenmiştir.Öncelikle, son yıllarda inşaa edilmiş uzun açıklıklı kablo askılı köprü projeleri ve deneyimleri esas alınarak günümüz trendlerini temsil eden 105+245+750+245+105 açıklıklarına sahip bir köprü konfigürasyonuna karar verilmiştir. Köprünün ön tasarımı yapılmış kendi ağırlığı etkisinde lineer olmayan analizi yapılmıştır. Kablo ön çekme kuvvetlerinin optimizasyonu yapılmış ve hareketli araç yükleri etkisinde analizi yapılarak statik yükler etkisindeki tasarımı tamamlanmıştır.Statik yüler etkisi altında tasarımı yapılan köprünün, lineer olmayan zaman tanım alanı yöntemi ile çeşitli deprem kayıtları kullanılarak yer hareketinin sadece yatay iki bileşeni etkisi altında analizi yapılmıştır. Yatay bileşenlere düşey bileşen de katılarak analiz tekrarlanmıştır. Yukarıda belirtilmiş olan iki dinamik etki altındaki iç kuvvet ve dönme yerdeğiştirmeleri karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the behaviour of long span cable-stayed bridges under the effect of static and dynamic loads is investigated.First, a cable-stayed bridge configuration with 105+245+700+245+105 m span lengths is decided to represent today?s trend which based on the knowledge and experience of the latest long span cable-stayed bridge projects. Preliminary design is carried out, and then the bridge is analysed under its own weight with the effects of the nonlinearities which cable-stayed bridges have inherently. Pretension optimization of cables is carried out and then the bridge is analysed under the effect of the vehicular live loads.Near-fault ground motion datas are selected considering the appropriate criterias and nonlinear time history analysis is carried out to obtain the response of the bridge under the effects of only horizontal components of these selected ground motions.Analyses with the contibution of the vertical components of the ground motions are also carried out. Change of internal forces and the rotational displacements are compared.