Mağaza cephelerinde kullanılan cephe malzemelerinin detay çözümlerine yönelik analizi
Analysis for detail solutions for facade materials used on storefronts
  1. Tez No: 324016
  2. Yazar: HEVAL DEMİRKOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAL ARIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Kontrolü ve Yapı Teknoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışmada mağaza cephelerinde kullanılan malzemelerin detay çözümlerine yönelik analizi beş uygulanmış cephe örneği ele alınarak yapılmıştır. Analiz öncesi mağaza cephelerinde oluşan hasarlara etken nedenler üzerine durularak, mağaza cephesini oluşturan bileşenler ve mağaza cephe tasarımını etkileyen faktörler belirlenmiştir. Analiz çalışması; ahşap, metal, cam, seramik malzemelerin kullanıldığı mağaza cephe uygulama örnekleri seçilerek yapılmıştır. Bu malzemelerde ve bu malzemeleri bağlayıcı olarak kullanılan parça, araç ve gereçlerde oluşan hasar ve nedenleri, oluşan hasarlara çözüm önerileri ve çözüm önerilerinin malzemeden beklenen özellik olarak belirlenen `estetik, ekonomik, sağlam, fonksiyonuna uygun olma' özelliklerini sağlayabilirliği irdelenmiştir. Analizin yapılabilmesi için cepheleri etkileyen meteorolojik, kimyasal, biyolojik, mekanik faktörler kapsamlı olarak açıklanmış ve analiz kapsamında malzeme-etkilendiği faktör ve hasar ilişkisi kurulmuştur. Yapılan analizler sonucunda, mağaza cephelerinde oluşan hasarların ağırlıklı olarak tasarım hatalarından ve yanlış malzeme seçiminden, uygulama ve işçilik hatalarından, son olarak da bakım, koruma ve temizlik eksikliğinden kaynaklandığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, analysis of detail solutions for materials used on storefronts is made using five as-applied storefront (facade) examples. Before making analysis, we identified storefront components as well as factors having impact on storefront design, concentrating on reasons which play a part in occurrence of damages on storefronts. We made the analysis chosing storefront applications involving wooden, metal, glass and ceramic materials as example. We identified damages suffered by such materials and pieces and fittings used to fasten and fix such materials, as well as reasons for occurrence of such damages, with an eye to providing recommended solutions for such damages, discussing capability of recommended solutions to meet such requirements as `endurance, affordability, fitness-for-function (functionality) and aesthetics?, set as features expected from materials. We explained meteorological, chemical, biological and mechanical factors likely to have an impact on fronts in a comprehensive way in order to make the analysis, and discussed the causality between the material/impact factor and damage under scope of analysis. As a result of analyses, we concluded that such storefront damages are heavily caused by faulty designing and improper material choice, application and workmanship faults, as well as from inadequate upkeep, preservation and houseekiping actions.