Pedestrianization and a skyway connection proposal for Stockholm city center
Yayalaştırma ve Stockholm şehir merkezi için üst geçit önerisi
  1. Tez No: 324022
  2. Yazar: PELİN ÇELEBİCAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. A. SENEM DEVİREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Şehircilik ve Bölge Planlama, Landscape Architecture, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Çevre dostu şehirler kapsamında son yıllarda yapılan kampanyalar ile insanlar yürümeye ve yaşadıkların kentin imkanlarından yararlanmaya teşvik edilmektedirler. Bu sebeple belediyeler kent merkezlerinde yayalaştırma projelerine önem vermektedirler. Fakat çoğunlukla yürüme aktivitesinden kaçınan insanlar, şehir merkezlerini sadece güzergahları üzerinde ise ziyaret etmektedirler.Yaya alanları kentin sosyal ve kültürel yansımaları gibidir. Bu nedenle de ziyaretçiler üzerinde bıraktıkları izlenim önemlidir. Araç içinde bir caddeyi geçmektense yürüyerek deneyimlemek orayı daha iyi algılamaya ve akılda kalmasında etkili olur. Diğer yandan, yaya yollarındaki devamlılık, canlı kalması açısından önemlidir.Bunun yanısıra, son yıllarda araçların caddeler üzerindeki artan baskınlığı açıkça görülmektedir. Bu durumun yayaları en çok rahatsız eden yönü araç trafiğinin yaya yolları ile kesişmesiyle yayaları duraksatması ve yaya yolundaki devamlılığı bozmasıdır.Sveavägen Stockholm şehrinde doğu ile batıyı ayıran en önemli ana caddelerden biridir. Doğu ile batıyı ayırırken, iki taraf arasındaki sosyal farklılığı da ortaya çıkarmaktadır. İki taraf arasında sadece 20 metre olmasına rağmen, bu farklılık yaya alışveriş caddelerinin cephelerinde bile hissedilmektedir.Bu tez ile yayaların kentin merkezi ile ilgili beklenti ve istekleri tartışılacak ve yayaları merkeze daha çok çekecek bir bağlantı önerisi sunulacaktır. Bu bağlantı önerisi ile yayaların yürüme aktivitesindeki devamlılığın sağlanması, merkezin daha canlı tutulması ve Stokholm şehrinin doğusu ile batısının ilişkilendirilmesi beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Due to the new campaigns for the environmental friendly cities, people are encouraged to experience walking and take the advantages of the urban life. However, they usually avoid making this activity since they visit the central core just to fulfill their needs as grocery shopping, passing through transportation nodes, etc.Pedestrian streets are reflects of the city?s social and cultural life, which make important impression on visitors mind. They are catchy since people can experience it better on foot. On the other hand, continuity is necessary on pedestrian streets to keep it vital.Moreover, in recent years on the street level, car domination is obviously seen which disturbs pedestrians since they cross with pedestrian streets. Thus, continuity of the pedestrian streets is interrupted and it repulses people.Sveävagen is one of the major streets in Stockholm City. While it separates east and west, it reveals social difference between two as well. It can even be felt on the pedestrian streets facades although there is only 20 meters distance between two parts.This thesis is going to discuss the requirements and the expectations of pedestrians in thecentral district and put forward new proposals in order to attract people more, with a newlinkage design which aims to enliven the city, provide continuity on pedestrian?s walking activity and relate east and west part of the Stockholm City.