Yaya mekanları tasarımında bir destek sistem olarak askı-geçit sisteminin irdelenmesi
Evaluation of skyway/ skywalk systems as support system in the designing of pedestrian spaces
- Tez No: 126061
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLAGÜ KAPLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
YAYA MEKANLARI TASARIMINDA BİR DESTEK SİSTEM OLARAK ASKI-GEÇİT (SKYWAY/SKYWALK) SİSTEMİNİN İRDELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Özgür KAYA GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ağustos 2002 ÖZET Askı-geçit sistemleri, kent merkezi yaya mekanları tasarımı kapsamında yapılan düzenlemeler içinde, yayalara kesintisiz güzergahlar ve yeni mekanlar sağlayan yeni bir 'destek' sistemdir. Askı-geçitler, yapılan birbirine bağlayarak yayaların kentsel mekanları bu destek düzlemde de kullanmalarını sağlamaktadır. Böylece yayalar, kent merkezi taşıt trafiğinden bağımsız olarak hareket edebilmektedirler. Sistem olarak askı-geçitler, yaya mekanları tasarımında yayaların dolaşımını ve kentsel mekanlara erişimlerini sağlamak, aynı zamanda sadece yayaların kullanabileceği kamu mekanları yaratmak amacıyla yapıldığı görülse de, soğuk iklimlere maruz kentlerde sert kış şartlarından; sıcak ve nemli iklimlerdeki kentlerde de bunaltıcı havadan kurtulabilmek için yapılmış olduğu görülmektedir. Tez çalışmasındaki amaç, yayalaştırma ve yaya mekanları kavramlarından yola çıkarak kentsel tasarım içerisinde askı-geçitlerin, yaya mekanları tasarımı ve düzenlemesi içindeki uygunluğunu ve kullanılabilirliğini tartışmak, mevcut kent yapısı içinde bu uygunluğun tartışılabileceği bölgeyi seçmek ve elde edilen veriler ışığında belli ilkeler ortaya koyarak askı-geçitlerin seçilen bir kentte kentsel merkez, işlev, etkinlik (aktivite) ve kentgörünüm kapsamında uygunluğunu irdeleyerek ortaya çıkan sonuçları değerlendirmektir. Bilim Kodu : 601.05.01 Anahtar Kelimeler : Askı-geçit, yaya mekanı, yaya mekanı tasarımı, mekansal bütünleştirme, destek mekan. Sayfa Adedi : 172 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Hülagü KAPLAN
Özet (Çeviri)
11 EVALUATION OF SKYWAY/SKYWALK SYSTEMS AS SUPPORT SYSTEM IN THE DESIGNING OF THE PEDESTRIAN SPACES (M. Sc Thesis) Özgür KAYA GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF OF SCIENCE AND TECHNOLOGY August 2002 ABSTRACT In the frame of designing the pedestrian spaces in town centers, skyway systems are 'support' systems that pedestrians no longer have to confront street-level vehicles; thus, their safety and convenience are ensured. By combining the buildings together, skyways also ensure using the urban spaces in this 'support' level and creates a separate pedestrian level above the ground. So, pedestrians have the chance to move independently from vehicle traffic in town center. Skyways, as a system, are not only built for adding new spaces for the pedestrians in centers, but also can be built for avoiding from severe winter and hot summer conditions. Having the sources of pedestrianisation and pedestrian spaces notion, discussing the usability and convenience of skyway systems in the designing of pedestrian spaces and examine the appropriateness of skyways by choosing a sample area and putting the principles in the frame of urban center, function, activity and townscape is the aim of this thesis. Science Code : 601.05.01 Key Words : skyway/skywalk, pedestrian place, pedestrian design, spatial integration, support space. Page Number : 172 Adviser : Doç. Dr. Hûlagü KAPLAN ***