Mimarlıkta parametrik tasarım ve arazide kütle yerleşimi için bir model önerisi
Parametric design in architecture and a model proposal for settlement design
  1. Tez No: 324037
  2. Yazar: MEHMET BAYKARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLEN ÇAĞDAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimari Tasarımda Bilişim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu tez parametrik tasarım yaklaşımını araştırarak mimari tasarım süreci içerisindeki yerini incelemektedir. Tezde parametrik tasarım ve bu yöntemin kullanımı, dört bölüm içerisinde incelenmiştir. Birinci bölümde tezin konuya yaklaşımı açıklanırken, ikinci bölüm içerisinde parametrik tasarımın tanımı yapılmıştır. Parametrik tasarımın anlamı, gelişimi, bileşenleri ve mimari süreç içerisindeki etkisi bu bölüm içerisinde belirtilmiştir. Üçüncü bölümde parametrik tasarımın uygulandığı farklı ölçeklerdeki mimari örnekler sunulup dördüncü bölümde bahsedilecek olan arazi-yerleşim programı için bir zemin oluşturulmuştur. Tezin son bölümünde, arazi üzerine konut yerleştirmesi yapan parametrik bir tasarım modeli tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the role of the parametric design technology inside the architectural design progress. Parametric design and the use of this procedure investigated in four chapters. While first chapter clarifies the approach of the thesis to the content, in the second chapter the definition of parametric design described. The meaning of parametric design, development, components and the effects on the architectural design process are specified in this chapter. Different parametric design examples at different scales presented at the third chapter to prepare a ground for the last chapter. The process of coding a parametric design program is investigated in the fourth and the final chapter.