Ağızda görülen dev hücreli granülomaların patogenezinde nükleer faktör kappa beta sinyal yolağının aktivitesinin araştırılması
Detection of the activity of nucleer factor kappa beta pathway in the pathogenesis of giant cell granulomas of the oral cavity
  1. Tez No: 324048
  2. Yazar: ÖMÜR DERECİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Dev hücreli granüloma çene cerrahisi pratiğinde önemli bir yere sahip, muhtemelen reaktif ve inflamatuar etkenlerin rol oynadığı düşünülen patolojik bir lezyondur. Ağızda santral dev hücreli granüloma kemik içine, periferal dev hücreli granüloma ise diş etine yerleşim göstermektedir.Nükleer Faktör Kappa Beta (NF-KB) lenfosit aktivasyonu, inflamasyon, hücre farklılaşması, hücre reseptörleri ve birçok sitokinin ekspresyonunun düzenlenmesinden sorumlu birçok gende anlatım düzenlenmesi yapan, hücre apoptozisi ve hayatta kalımında rol oynayan çok önemli bir transkripsiyon faktörüdür. NF-KB inflamasyonu başlatıcı hücresel yolakları harekete geçirdiği gibi, inflamasyon başlatıcı moleküller tarafından da aktive olabilmektedir.Çalışmamızın amacı immünohistokimyasal methodlarla inflamatuar gen anlatımında çok büyük rolü olan NF-KB hücre içi sinyal sisteminin doku array yöntemi kullanılarak periferal dev hücreli granülomalarda aktif olup olmadığını araştırmak, böylece bu lezyonların oluşumlarının inflamatuar anormal rejeneratif bir patogenezden köken alıp almadığı konusunda fikir sahibi olabilmektir.Arşivlerden retrospektif olarak elde edilmiş 29 olgunun klinik bilgileri incelenip, parafin bloklardan doku array yöntemiyle elde edilen kesitlerde immunohistokimyasal NF-KB boyaması yapıldı. Tüm olgular yarı-sayısal olarak değerlendirildi ve % 97'sinde şiddetli ve orta şiddetli boyanma tespit edildi. Bütün olgularda NF-KB aktivasyonu gözlendi. NF-KB aktivasyonu yanısıra yüzey epiteli bulunuşu, inflamatuar hücre birikimi, ülserasyon varlığı ve reaktif kemik bulunuşu histolojik parametreleri de incelendi ve mevcut literatür bilgileri ile karşılaştırıldı.NF-KB sinyal yolağının periferal dev hücreli lezyonlarda aktif olması bu lezyonların inflamatuar ve anormal rejeneratif lezyonlar olabileceği fikrini desteklemektedir. İlerde yapılacak çalışmalarla NF-KB sinyal sisteminin hangi yolakları aktive ederek bu lezyonların oluşumunu başlattığı anlaşılabilir. Ayrıca NF-KB sinyal sisteminin çeşitli seviyelerine etki edebilecek ilaçlar geliştirilip, periferal dev hücreli granülomaların tedavisinde kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Giant cell granuloma has an important place in daily oral surgery practice. It is a reactive lesion and hypotetically originated from an inflammatory basis. Santral variant is located inside the jaw bone whereas the peripheral variant occurs on gingiva.Nükleer factor kappa beta (NF-KB) signalization pathway is an essential cellular molecular system which controls inflammation, apoptosis and transcription of many genes that control cellular survival. NF-KB activates the cellular cascades which initiates inflammatory response. Likewise, inflammatory molecules may induce the activation of intracellular NF-KB pathway in order to activate related genes.The aim of this study is to detect the activity of NF-KB signalization system in peripheral giant cell granulomas by utilization of immunohistochemical methods and microarray method in order to determine the origin of the pathogenesis of the lesion.The clinical data and paraffin blocks of twenty nine cases of peripheral giant cell granuloma were retrieved from the archives. Glass slides were prepared from 3 new reconstructed paraffin blocks with tissue array method and subsequently immunostained with NF-KB anticor. All cases were evaluated in a semi-cantitative manner and it is observed that 97 % of the selected cases were highly and moderadetly stained with NF-KB immunostaining. There were not any cases which show no reactivity with NF-KB immunostain. The relation between NF-KB activation and several histologic parameters such as epithelial coverage, ulceration on epithelium, inflammatory infiltration and reactive bone production were also evaluated and discussed.The detection of the activation of NF-KB pathway in peripheral giant cell granulomas suggest that these lesions may have an inflammatory origin. In future studies, modification of NF-KB pathway with drugs may reduce the growth potential or prevent the occurrence of the peripheral giant cell granuloma.