Farklı kök kanal patlarının sitotoksisite ve antimikrobiyal etkinlik yönünden karşılaştırılması
Comparision of cytotoxicity and antimicrobial effects of different root canal sealers
- Tez No: 324047
- Danışmanlar: PROF. DR. BERNA ASLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
ÖZETBu çalışmanın amacı, kök kanal tedavilerinde kullanılan AH Plus, Tubli Seal EWT,EndoREZ, MTA Fillapex, Real Seal kök kanal dolgu patlarının L-929 hücrekültüründe MTT testi ile sitotoksik etkilerinin ve ayrıca Enterococcus faecalisüzerinde direkt temas testi ile antimikrobiyal etkilerinin incelenmesidir.Çalışmanın birinci bölümünde, 6 kuyucuklu plağın her bir kuyucuğuna farklıkök kanal dolgu patı 1 cm alanı kaplayacak şekilde yerleştirilmiştir. Örnekler üzerineDMEM ilave edilerek, 24, 48 ve 72 saat bekletilmiştir. Elde edilen ekstraksiyonsıvıları, L-929 hücre süspansiyonu içeren 96 kuyucuklu plakların her bir gözüne 100?l yerleştirilmiştir. 48 saatlik inkübasyondan sonra plaklardan ekstraksiyon sıvılarıuzaklaştırılmış ve her bir göze 25 ?l MTT solüsyonu ilave edilerek 4 saat süre ilebekletilmiştir. Bu sürenin sonunda spektrofotometrede 570 nm'de absorbanslarıölçülmüştür.Çalışmanın ikinci bölümünde, kök kanal dolgu patları karıştırılarak 96kuyucuklu plakların yan duvarına yerleştirilmiş ve 10 ?l bakteriyel süspansiyoneklenerek, bakteri ve patın direkt temasını sağlamak için 1 saat beklenmiştir. Patınbulunduğu kuyucuklara taze besiyeri eklenmiş ve bu kuyucuklardan 15 ?l besiyerialınarak sadece besiyeri bulunan kuyucuklara ilave edilmiştir. Bakteriyel büyüme, 18saatlik zaman periyodunda ilk 6 saat ve son 6 saat her saatte bir spektrofotometrekullanılarak 620 nm'de ölçülmüştür.Mosmann'ın sınıflamasına göre AH Plus her 3 zaman diliminde desitotoksisite göstermezken, Tubli Seal EWT, EndoREZ, MTA Fillapex ve Real Seal24. ve 48. saatlerde orta, 72.
Özet (Çeviri)
SUMMARYThe aim of this study was evaluate the cytotoxicity of root canal sealers AH Plus,Tubli Seal EWT, EndoREZ, MTA Fillapex and Real Seal on L-929 cells with theMTT assay and the antimicrobial effects on Enterococcus faecalis using the directcontact test.In the first part of this study, sealers were placed in six-well plate. Everysealers placed at the bottom of each well to cover an area of 1 cm diameter. PlacedDMEM on samples for 24, 48 and 72 hours. 100 ?l of eluate was transferred to a 96-well plate containing L-929 cell suspension. After 48 hours incubation the extractswere removed from the wells, 25 ?l MTT solution was added to each well andwaited for 4 hours. Subsequently, the spectrophotometric absorbance was measuredat 570 nm using a spectrophotometer.In the second part of this study, sealers were mixed and placed on the sidewalls of 96-well plate well and 10 ?l bacterial suspensions were allowed to directlycontact with the sealers for 1 hour. Fresh media were added to wells which includingsealers and 15 ?l were transferred from this wells to another wells containing freshmedium. Bacterial growth was then measured using spectrophotometer at 620 nmfirst six and last six hours at one hour periods over 18 hours.According to Mosmann?s scala AH Plus was non-cytotoxic, Tubli Seal EWT,EndoREZ, MTA Fillapex and Real Seal had moderate cytotoxicity at 24 and 48 hourevaluation and slightly cytotoxicity at 72 hour evaluation.