Stafilokok epidermidis ile oluşturulan deneysel endoftalmilerde intravitreal infliximab uygulamasının etkinliği
The effectiveness of intravitreal infliximab in experimental endophthalmitis induced by stapylococcus epidermidis
  1. Tez No: 324061
  2. Yazar: OSMAN ÖNDAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN ATEŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada tavşanlarda S. epidermidis ile oluşturulan deneysel endoftalmilerde intravitreal infliximab uygulamasının etkinliği incelenmiş; birçok yan etkisi olan intravitreal steroid enjeksiyonu ile ve tek başına uygulanan intravitreal vankomisin enjeksiyonu ile karşılaştırılması amaçlanmıştır.Çalışmada toplam 25 adet tavşan kullanıldı. Denekler herbiri 5 tavşandan oluşan 5 gruba ayrıldı. Grup 1'e (Sham grubu), 0.1ml S. Epidermidis ile endoftalmi oluşturulduktan sonra herhangi bir tedavi uygulanmadı. Grup 2, 3 ve 4'te endoftalmi oluşturulduktan 24 saat sonra sırasıyla 1mg/0.1ml vankomisin, 1mg/0.1ml vankomisin ve 1mg/0.1ml dexametazon, 1mg/0.1ml vankomisin ve 2mg/0.1ml (güvenilir doz) infliximab intravitreal olarak enjekte edildi. Grup 5 ise non enfekte grup olarak alındı. Denekler 1, 2, 4, 5, 6 ve 7. günlerde klinik olarak değerlendirildi. 9.Gün gözler enükle edilerek histopatolojik inceleme yapıldı.Klinik skorlamada 4.grubun (vankomisin ve infiximab enjekte edilen); 2.gruba (sadece vankomisin enjekte edilen) ve 3.gruba (vankomisin ve dexametazon enjekte edilen) kıyasla daha düşük skora sahip olduğu görüldü.Klinik değerlendirmede gruplar arasında yapılan karşılaştırmada istatistiksel olarak anlamlı farkın olduğu görüldü (p0.05).Sonuç olarak deneysel endoftalmi modelinde intravitreal infliximabın etkin olduğu görülmüş, birçok yan etkisi bulunan dexametazona göre hem klinik hem de histopatolojik olarak daha üstün olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study; we examined effectiveness of intravitreal infliximab treatment in experimental endophthalmitis induced by staphylococcus epidermidis; aimed to compare with intravitreal steroid injection which has the many side effects and intravitreal injection of vancomycin separately applied.The study was carried out with the 25 rabbits. Subjects were divided in to 5 groups each consisted of 5 rabbits. In group 1 (Sham group), treatment was not given following the endophthalmitis composed by 0.1ml S. Epidermidis. In group 2, 3, 4; 1mg/0.1ml vancomycin, 1mg/0.1ml vancomycin and 1mg/0.1ml dexamethasone, 1mg/0.1ml vancomycin and 2mg/0.1ml (reliable dose) infliximab were intravitreal injected respectively after the 24 hours endophthalmitis were occured. Group 5 consisted of not enfected group included the study. Subjects were assesed clinical after 1,2,4,5,6 and 7 days. Eyes of the subjects were enucluated and examined by histopathologicaly after 9 days.In clinical scoring; score of grup 4 (injected vancomycin and infliximab) was found to be lower than the score of the group 2 (injected only vancomycin) and group 3 (injected vancomycin and dexamethasone).While the clinical difference between the groups were significant statistically (p0.05).In conclusion; in experimental endophthalmitis model, intravitreal infliximab is shown to be effective both clinically and histopathologically; most effective than intravitreal steroid injection which has the many side effects and intravitreal injection of vancomycin separately.