Okulda sorun davranışı olan öğrencilerde psikopatoloji ve ilişkili psikososyal faktörler
Psychopathology and related psychosocial factors in children with conduct problems at school
  1. Tez No: 324066
  2. Yazar: İBRAHİM SELÇUK ESİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ONUR BURAK DURSUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Psychiatry, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
GirişOkullar; çocukların bilişsel ve bedensel yeteneklerinin geliştirildiği ve sınandığı kurumlar olmanın yanında, toplumsal beklentilere uygun davranışlar geliştirebilmelerinde de önemli rol oynamakta; çocukların bu yaş grubu yetenek ve davranışları konusunda eğitimli profesyoneller `öğretmenler' tarafından gözlemlenmesine de olanak tanımaktadır. Bu bağlamda çocuklukta görülen ruhsal bozuklukların birçoğu ilk bulgularını okul yıllarında vermektedir. Ancak, okullar ve tedavi kurumları arasındaki işbirliğinin kısıtlı olması nedeniyle ruhsal sorunu olan bu çocuklar tedaviye yönlendirilememekte, sorun davranışları okul içi disiplin yöntemleri ile çözümlenmeye çalışılmaktadır.Amaç ve YöntemBu çalışmada, okullarda disiplin cezası alan ilköğretim öğrencilerinde, psikopatolojiye zemin hazırlayabilecek olumsuz yaşantıların, psikiyatrik bozuklukların bulunma sıklığının belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın olgu grubunu; Erzurum il merkezindeki ilköğretim okullarında 2010-2011 öğrenim dönemi her iki yarıyılı ve 2011-2012 öğretim yılı I.döneminde okul yönetimleri tarafından herhangi bir nedenle disiplin yaptırımı uygulanmış 47 çocuk ve ergen oluştururken; kontrol grubunu, olgu grubu ile yaş, yaşadığı bölge ve devam ettiği okul açısından eşleştirilmiş herhangi bir disiplin cezası almayan öğrencilerden rastgele seçilen 83 çocuk ve ergen oluşturmuştur.Çalışmaya katılan öğrenciler ve ebeveynleri ile Okul Çağı Çocukları için Duygulanım Bozuklukları ve Şizofreni Görüşme Çizelgesi ? Şimdi ve Yasam Boyu Şekli - Türkçe (ÇDSG-SY-T) görüşmesi yapılmış ve çalışma için hazırlanan sosyodemografik veri formu uygulanmıştır.BulgularÇalışma sonucunda; sigara kullanma deneyimi, olumsuz davranış gösteren akran grubunda bulunma, şiddete şahit olma, kendine zarar verme, kesici alet taşıma, izinsiz para alma, polislik durum yaşama, ceza evinde bir tanıdığı bulunma ve okul dışında çalışma durumu disiplin cezası alan öğrencilerde kontrol grubuna göre anlamlı derecede yüksek bulunmuştur.Sosyal Fobi, Dikkate Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB), Karşıt Olma Karşıt Gelme Bozukluğu (KOKGB), Davranım Bozukluğu, Enkoprezis ve Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB) gibi bozuklukların disiplin cezası alan grupta daha yüksek olduğu saptanmıştır.TartışmaÇalışmamızda yazına paralel olarak DEHB, KOKGB ve Davranım Bozukluğu tanılarının sorun davranışında bulunan grupta daha yüksek oranda görüldüğü saptanmıştır. Bu açıdan bakıldığında DEHB, KOKGB ve Davranım Bozukluğunun erken tanı ve tedavisi için yapılacak önleme çalışmalarının okullardaki sorun davranışların önlenmesine önemli bir katkı sağlayacağı düşünülebilir.Tüm dünyada okullarda yıkıcı davranışlar sıkça gözlenmekte ve bu davranışların önlenmesi için çeşitli programlar kullanılmaktadır. Ancak sadece okul odaklı önleme programlarının etkinliği kısıtlıdır. Çalışmamızda elde ettiğimiz verilerden en düşündürücü olanı, Milli Eğitim Bakanlığı'nın ilgili yönetmeliğinde tedaviye yönlendirilmeleri ile ilgili ibare bulunmasına karşın sorun davranışı olan bu çocuklardan hiçbirisinin, Çocuk ergen ruh sağlığı uzmanlarına yönlendirilmemiş olmasıdır. Bu durumun, kurumlar arası işbirliğinin yetersizliğinden ve öğretmen ve okul idarecilerinin çocuklukta görülen ruhsal bozukluklar konusunda bilgi eksikliğinden kaynaklanıyor olabileceği düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
IntroductionThe first signs of many of the mental disorders seen in childhood occur during school ages. However, due to limited co-peration between schools and health systems, these children with psychiatric symptoms are not refered to psychiatrists and problem behaviours are being handeled with in school disciplinary methods.Objective and Methodİn this study, we aimed to assess the psychopathology and related psychosocial factors in primary school students who are punished due to disciplinary regulations at schoolthe case group was consist of 47 children and adolescents whom disciplinary sanction applied for any reason by the management of the schools in primary schools in Erzurum city center within two semesters of 2010-2011 academic year and first semester of 2011-2012.Control group comprised 83 children and adolescent who have never been punished due to school disciplinary regulations and are age and gender matched with case group.We applied Schedule for Affective Disorders and Schizophrenia for School Age Children-Present and Lifetime Version- Turkish (ÇDSG-SY-T) interview and the socio-demographic data form to all of the students and parents who participated in the study.ResultsExperience of cigarette usage, participating in a peer group who show conduct problems, witnessing violence, self-harm, carrying of knives, stealing money, experince of trouble with police, presence of an acquaintance in prison and working after school are found to be significantly high in the students with disciplinary punishment.Social phobia, attention deficit hyperactivity disorder (ADHD), oppositional defiant disorder (ODD), conduct disorder, Encopresis and Obsessive Compulsive Disorder (OCD) were also significantly higher in disciplinary punished group.DiscussionWith respect to the results of our study, the prevention works for early diagnosis and treatment of ADHD, ODD and Conduct Disorder can be considered to provide a significant contribution to the prevention of problem in schools.A variety of programs are used for the prevention of disruptive behaviors at school. However, effectiveness of only school-focused prevention programs is limited. The most thought-provoking among the data obtained in this study, although there is the related expression in the related regulation of the Ministry of Education for directing these kind of problematic children to hospitals, none of the children with behavior problem, child and adolescent mental health professionals is not refered. It is thought that this situation might be caused due to lack of inter-disciplinary co-operation and insufficient knowledge of the teachers and school administrators about childhood mental disorders.