Epiretinal membranlarda cerrahi tedavi sonuçlarımız
The results of epiretinal membranes surgical performed in our clinic
  1. Tez No: 324065
  2. Yazar: EREN ARPALI TANAS
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SADULLAH KELEŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Epiretinal membran cerrahisi yapılan hastalarda cerrahi tedavi etkinliğinin ve başarıyı etkileyen faktörlerin değerlendirilmesi amaçlandı.Çalışmaya Mayıs 2011 ve Ağustos 2012 tarihleri arasında ERM tanısı almış ve epiretinal membran cerrahisi yapılmış hastalar arasından, daha önce retina dekolmanı cerrahisi geçirmemiş, postoperatif dönemde en az 3 ay süreyle takip edilmiş olan 53 hastanın 56 gözü dahil edilmiştir. Hastaların preoperatif ve postoperatif ayrıntılı oftalmolojik muayeneleri ve OCT kayıtları taranmıştır.Çalışmaya dahil edilen hastaların 27'si (%51) erkek, 26'sı (%49) kadındı. Ortalama yaş 66,6±19,9 idi. Ortalama takip süresi 7,00±4,6 ay idi.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to evaluate the importance of factors which may have a role in determining the success, following the epiretinal membrane surgery.56 eyes of 53 patients operated with the diagnosis of ERM between May 2011 and August 2012 were included in our study. Patients with a history of previous retinal detachment surgery and follow-up duration shorter than 3 months were excluded from the study. Ophthalmological examination and optical coherence tomography (OCT) records were investigated.Total of 56 patients, 27 were male and 26 were female. The mean age of the patients was 66.6±19. The mean duration of the follow-up was 7±4.6 months.