Sıçanlarda kafeinle oluşturulan epileptik nöbet modelinde tiyamin ve tiyamin pirofosfatın etkileri
The effects of thiamine and thiamine pyrophosphate in a caffeine-induced epileptic seizure model in rats
  1. Tez No: 324067
  2. Yazar: MEHMET İBRAHİM TURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN TAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Neurology, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Nörolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Epilepsi, çocukluk çağının sık görülen paroksismal nörolojik bozukluklarından birisidir. Beyinde aşırı uyarılabilir hale gelmiş nöron topluluğunun, tekrarlayıcı karakterde, anormal boşalımlarına bağlı olarak ani ve geçici motor, duyusal, otonomik ve psikolojik bir bozukluk ile sonuçlanan, beynin bir bölümünü ya da tamamının geçici fonksiyon bozukluğu olarak tanımlanmıştır.Deneysel hayvan modellerin geliştirilmesi özellikle yeni antiepileptik ilaçların taranması ve test edilmesinde önemli gelişmeler oluşmasını sağlanmıştır. Bu çalışmada suda çözünen bir vitamin olan tiyamin ve tiyamin pirofaosfatın sıçanlarda kafein ile oluşturulan nöbet modeline etkisini inceledik. Hayvanlar, 6 adet sıçan içeren toplam 3 gruba ayrıldı. Hayvanların bir grubuna 50 mg/kg dozunda tiyamin, diğer bir grubuna ise 50 mg/kg dozunda tiyamin pirofosfat intraperitoneal yoldan uygulandı. Kontrol grubuna plasebo olarak distile su verildi. Tiyamin, tiyamin pirofosfat ve distile su uygulandıktan bir saat sonra tüm hayvan gruplarına 300 mg/kg dozunda kafein, verilme zamanı kaydedilerek intra peritoneal yoldan enjekte edildi. Hayvanların klinik durumları gözlendi ve kafein verilmesi ile ilk kasılma arasındaki süre latent periyot olarak belirlendi. Epileptik nöbet başlangıç zamanı kayıt edilerek latent peryot saniye olarak hesaplandı. Tiyamin verilen grupta latent peryot süresi 147 ile 251 sn arasında (ort:173±17,28 sn), tiyamin pirofosfat verilen grupta latent peryot süresi 194 ile 260 sn arasında (ort:221±9,47 sn), kontrol grubunda ise latent peryot süresi 131 ile 148 sn arasında (ort:138±3,11 sn) belirlendi.
Özet (Çeviri)
Epileptic episode is defined as a temporary function impairment of part or all of the brain, resulting in sudden and temporary motor, emotional, autonomic and psychological injury in association with abnormal discharge, of a repeating character, of hyperexcitable neurons in the brain.The development of experimental animal models has led to significant progress, particularly in the scanning and testing of new antiepileptic drugs. This study investigated the effect of thiamine and thiamine pyrophosphate (TPP), a water-soluble vitamin, on an episode model induced in rats with caffeine. Animals were divided into 3 groups of 6 rats each. One group was administered 50 mg/kg thiamine and the second group 50 mg/kg TPP. The control group was given distilled water as a placebo. One hour after administration of thiamine, TPP or distilled water, all animal groups were injected intraperitoneally with caffeine at a dose of 300 mg/kg. Animals? clinical status was observed. Time between administration of caffeine and first contraction was defined as the latent period. Time of onset of epileptic episode was recorded, and the latent period was calculated in seconds. Latent period was 173±17.28 sec in the thiamine group, 221±9.47 sec in the TPP group and 138±3.11 sec in the control group. A statistically significant difference in terms of latent periods was determined between the three groups.In conclusion, TPP significantly prolonged the latent period from administration of caffeine to time of episode, via a pathway that is still unclear, and had a significant effect on mortality, compared to the thiamine and control groups. Thiamine and thiamine pyrophosphate in the seizure of the positive impact of this, further studies are needed to investigate.