Kasa invaziv olmayan mesane tümörlerinde primer mesane tümörünün patolojik özellikleri ve yerinin ilk nüksün patolojik özelliklerini öngörmedeki yeri
Importance of primary cancer pathology and place to predict pathological features of first reccurence in non-muscle invasive bladder cancer
  1. Tez No: 324073
  2. Yazar: ÖZAY DEMİRAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK TURNA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Çalışmamızda kasa invaziv olmayan mesane tümörlerinde hastaların primer tümörlerinin patolojik özellikleri ve yeri ile bu özelliklerin nüks tümörlerin patolojik evre ve derece, mesane içindeki yerleşim, sayı, boyut üzerindeki etkisi incelenmiştir.Çalışmaya Ocak 2007 ile Haziran 2012 tarihleri arasında mesane tümörü nedeniyle TUR-M yapılmış 102 hasta dahil edilmiştir. İncelemeye primer tümörleri için yapılan cerrahi müdahale (TUR-M) kliniğimizde yapılan hastalar dahil edilmiş olup bu hastaların klinik izlem ve ek tedavileri yine kliniğimizce verilmiştir. Çalışmaya mesane tümörü en az bir defa nüks etmiş hastalar dahil edilmiştir. Mesane tümörleri için yapılan TUR-M operasyonlarının kayıtları retrospektif olarak incelendi; tümörlerin yer ve boyutları kayıtlara eklendi. Patoloji sonuçlarındaki tümör evre ve dereceleri yine patoloji spesmeninin boyutu kayıtlara eklendi. Hastaların demografik verileri, sigara kullanımı, post-operatif erken intravezikal kemoterapi, intravezikal tedavi durumları ile tüm veri kayıtları hazırlanmış oldu. Tüm verilerin istatiksel analizi SPSS 16.0 ile yapıldı.Çalışmaya alınan hastaların 87'si erkek (%85,3) 15'i kadın (%14,7), bu hastaların yaş ortalaması 64,2 idi. Bu hastaların 74'ü (%72,5) sigara kullanmakta, median sigara kullanımı 35 paket/yıl olarak tespit edilmiştir. 32 hasta (%31,4) post-operatif erken intravezikal kemoterapi alırken, 13 hasta (%12,7) indüksiyon BCG/Mitomisin tedavisi almıştır. Primer tümörlerin ortalama sayısı 1,56 (SS=0,85), ortalama tümör çapı 2,8cmdir(SS=2,0). Patoloji spesmeninin ortalama hacimi ise 4,65cc(SS=11,09) olarak belirlenmiştir. Birinci nüks için aynı özellikler incelendiğinde ortalama sayı 1,99(SS=0,86), ortalama çap 1,24cm(SS=1,08), ortalama patolojik hacim 1,22cc(SS=2,1) olarak tespit edilmiştir. Nükse kadar geçen süre 7,4 ay (SS=5,4) olarak belirlenmiştir. Primer tümör yeri ile patoloji incelemesine bakıldığında mesane diagramında 5. yerde tümör bulunmasının anlamlı olarak tümör evre-derecesinin yükselttiği tespit edilmiştir (p=0,01). Nüks tümörlerin yeri ile patoloji incelemesine bakıldığında ise 6.yerde tümör bulunmasının evre-derece yüksekliği ile anlamlı ilişkili olduğu belirlenmiştir (p=0,0029).
Özet (Çeviri)
In our study we investigate the pathological features and place of primary non-muscle invasive bladder cancer and the impact of these features on first reccurence pathologic stage-grade, number, tumor size and place.We record 102 patients who had TUR-Bladder for bladder cancer between January 2007 and June 2012. All patients had TUR-Bladder for their primary cancer in our clinic, and also all surveillance and aditional treatments has done . We choose patients who had at least one reccurence in our surveillance. The records of TUR-Bladder opeations for bladder cancer is investigated retrospectivly; the place and the size of the tumor is recorded. Stage-grade of bladder cancer and pathological volüme of tumor is added to records. Finally demographic properties, cigarette use, post-operative intravezical treatment records are added. All statistical analyze were done by SPSS 16.0.In our study 87 patient is male (%85,3) and 15 patient is female (%14,7), the mean age of all patient is 64,2. 74 of 102 patient (%72,5) is smoking cigarette and median smoking amount is 35 package/year. Immediate intravesical chemotherapy after TUR-Bladder is applicated 32(%31,4) patients and induction BCG/mitomycin is applicated 13 (%12,7) patients. Mean number of primary tumor is 1,56(SD=0,85), mean tumor diameter is 2,8cm (SD=2,0). Mean volume of pathological specimen is 4,65cc(SD=11,09). Same properties for first recurrence tumor is; mean number 1,99(SD=0,86), mean tumor diameter 1,24(SD=1,08) and mean volume of pathological specimen is 1,22cc(SD=1,08). Time to first recurrence is 7,4 months (SD=5,4). The primary tumor is placed at side-5 in bladder diagram is correlated with higher stage-grade of bladder cancer (p=0,01). And for first recurrence place is at side-6 is statiscally related with higher stage-grade (p=0,0029).