Deneysel temas tipi yanıklarda acil uygulanan tedavi yöntemlerinin yara iyileşmesi üzerine etkilerinin Hypericum perforatum (Sarı kantaron) tedavisi ile karşılaştırılması
Comparison of emergency treatment for contact type of burns treated with Hypericum perforatum (Sari kantaron)
  1. Tez No: 324072
  2. Yazar: DERYA CABBAROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜÇLÜ SELAHATTİN KIYAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
ÖZETAMAÇ:Türkiye'de yöresel olarak binbirdelik otu, kan otu, kılıç otu, mayasıl otu, yara otu, kuzukıran ve İngilizcede St. John's wort adıyla bilinen Hypericum perforatum L., Hypericaceaefamilyasına dahil ve Avrupa, Asya, Kuzey Afrika ve Amerika Birleşik Devletleri'nde yetişençok yıllıklı bir ottur. H.perforatum yüzyıllardır tıbbi amaçla kullanılmaktadır. Gerard, 1633'teH.perforatum L.'nin yara iyi edici olarak yanık tedavisinde ve zehirli hayvanlar ısırdığı zamankullanıldığını ifade etmiştir. 1619 yılında yazılan ilk farmakopede sarı kantaronunçiçeklerinden elde edilen yağdan bahsedilmiştir.H.perforatum üzerinde yapılan farmakolojik çalışmalar çoğunlukla bitkinin hyperisin(Hy) ve hyperforinden kaynaklanan antidepresan etkisi üzerinedir. Yakın dönemde hafif veorta şiddette depresyon için kullanımı dikkat çekmiştir. Yapılan araştırmalarda bu bitkininantitümör, antiviral, antimikrobiyal, antibakteriyel, analjezik, hepatoprotektif etkilerinin deolduğu belirtilmiştir. H.perforatum'dan ekstre edilen etken madde hyperisinin çok sayıdavirüse karşı etkili olmasından dolayı AIDS tedavisinde kullanılabileceği belirlenmiştir.Ancak H.perforatum'un antiinflamatuar, antimikrobiyal ve yara iyileştirici etkileri dahagüçlüdür. Sadece bir kaç çalışmada, sistemik uygulamayı takiben in-vivo anti-inflamatuarözellikleri belgelenmiştir. İn-vitro çalışmalar H.perforatum ekstresi ya da içeriklerinininflamatuar reaksiyon sürecindeki bazı basamakları inhibe ettiğini göstermiştir. ÖzellikleH.perforatum ekstresi serbest radikal üretimini, myeloperoksidaz, siklooksijenaz-1,5-lipoksijenaz ve indüklenebilir siklooksijenaz ve nitrik oksit sentaz basamaklarını inhibeeder.Yapılan literatür taramasında yanık hastalarında veya deneysel yanık modellerindeH.perforatum' un etkisi üzerine klinik ve deneysel çalışmaların oldukça az ve yetersiz olduğudikkat çekmektedir. Bu nedenle uzun zamandır yanık ve yara iyileşmesi üzerine etkili olduğudüşünülen H.perforatum'un deneysel temas tipi yanıklarda yara iyileşmesi üzerine etkili olupolmadığının belirlenmesi ve diğer yanık tedavileriyle karşılaştırılması amaçlanmıştır.YÖNTEM:Bu çalışmanın deneysel araştırma kısmı Ege Üniversitesi Deneysel Araştırma veHayvan Laboratuvarı'nda, histopatolojik araştırmaları ise Ege Üniversitesi Tıp FakültesiHistoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı'nda yapıldı. Çalışmada her iki eşeyden, 250-350 grağırlığında 35 adet sağlıklı Sprague-Dawley sıçanlar kullanıldı. Genel anestezi sağlandıktansonra sıçanların sırt bölgelerinde 4×4 cm' lik deri alanı traş bıçağı ile kıllardan arındırıldı.Yanık modelinin yapılabilmesi için 4×4 cm metal düzgün yüzeyli alanı ve bu alanın tamortasından yukarıya doğru dik şekilde çıkan 20 cm boyunda tutacak bölümü olan 85 gramağırlığında metal damga kullanıldı. 100 oC'de kaynayan suda 15 saniye ısıtılan metaldamganın yalnızca traşlanan alana, dik şekilde basınç uygulanmaksızın sadece yerçekimietkisiyle direkt teması ile deneysel temas tipi yanık oluşturuldu ve bir dakika sonra 50 cc SFile 3 dakika boyunca irrigasyon sağlandı. Daha sonra gruplarda planlanan işlemler her birgruba ayrı ayrı sırası ile gerçekleştirildi. Birinci grup (Grup 1) kontrol grubu olup herhangi birişlem veya tedavi uygulanmadı. İkinci gruba (Grup 2) temas yanığı oluştuktan ve SF ileirrigasyondan sonra herhangi bir tedavi metodu uygulanmadı. Üçüncü gruba (Grup 3) topikalgümüş sülfadiazin günde dört defa (altı saatte bir) uygulandı. Dördüncü gruba (grup 4)hazırlanan topikal H.perforatum günde dört defa (altı saatte bir) uygulandı. Beşinci gruba(grup 5) hazırlanan boş jel günde dört defa (altı saatte bir) uygulandı.BULGULAR:Çalışmada genel sıvı kaybını anlayabilmek için sıçanların 0. ve 24. saatlerdekiağırlıkları ölçüldü. Sonuçta gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı ağırlık farkısaptanmadı.Dokularda oluşan değişiklikleri değerlendirmek için alınan tam kat deri örneklerininhistopatolojik analizinde yanık uygulanan gruplar arasında PMNL infiltrasyonu açısındananlamlı farklılık görülmedi.Tüm gruplarda bakılan zaman içinde ödem miktarı azalmaktaydı ve tedavi uygulanangrupların birbirleri ile aralarında anlamlı fark saptanmadı. Buna karşın yanık grubu ile grup 3,4, 5 arasında yalnızca topikal H.perforatum grubunda 24.
Özet (Çeviri)
SUMMARYComparison of emergency treatment for contact type of burns treated with HypericumPerforatum (sarı kantaron).Dr. Derya CabbaroğluEge University Emergency Department Bornova / IzmirAIMIn Turkey the plant called with different names such as ? binbir delik otu, kan otu, kılıçotu, mayasıl otu, kuzu kıran ? and in English St. John?s wort has a scientific name HypericumPerforatum L, belongs to Hypericaceae family, is a multi seasonal plant which grows inEurope, Asia, North Africa and North America. H.perforatum has been in medical forcenturies. Gerard, in 1633 stated the use of H.perforatum for treatment of burn wounds andfor bites of the poisonous animals. In the first pharmacopeia, published in 1619 an oilextracted from yellow cantaron flowers.The pharmacological studies on H.perforatum is mainly focused on the antidepressanteffect of ingredients such as hypericin and hyperforin. Recently, its use for mild and mediumseverity depression treatment is remarkable. During investigations also its antitumor,antiviral, antimicrobial, analgesic and hepatoprotective effects were pronounced. Theeffective agent obtained from H.perforatum is hypericin, effective to many of the viruses, alsopostulated to be effective in the treatment of AIDS.Although the anti-inflammatory, antimicrobial and wound healing effects ofH.perforatum are more powerful. Only in a few study, in vivo anti-inflammatory properties isshown to inhibit some steps of inflammatory reaction process. Especially, extract ofH.perforatum inhibits production of free radicals, myeloperoxidase, cyclooxygenase-1, 5-lipooxygenase and induct able cyclooxygenase and nitric oxide synthesis steps.viiIn the review of the literature, the material found about the effect of H.perforatumclinically and experimentally in the burn patients and in experimental burn models are verylimited and insufficient. For this reason to investigate the so long considered positive effectsof H.perforatum on burns and wound healing were studied on experimental contact burns andon wound healing to examine the effectiveness and comparison with other burn treatmentmodalities were aimed.METHODThe experimental part of this study realized in Ege University Experimental Researchand Animal Laboratory, histopathological examinations were carried out in Ege University,Medical Faculty, Histology and Embriology Department. In this study 35 healthy Sprague-Dawley rats from both sexes were used. After general anesthesia an area of 4x4 cm on thedorsum of the rats shaved. To establish a burn model a 4x4 cm metallic plate with a 20 cmmetallic handle totaling 85 gr stamp were used. The metallic stamp heated in the boiling water(100 ºC) for 15 seconds and applied to shaved area without pressure, a contact type burncreated, and after one minute the area irrigated with 50 cc saline for 3 minutes duration. Thenafter the planned procedures performed in order. The first group (Group 1) is the controlgroup and no treatment were performed. On the second (Group 2) after producing the contactburn no treatment applied other than the application of saline irrigation. For the third group(Group 3) topical silversulphadiazin four times daily (every six hours) applied. For the fourthgroup (Group 4) topical H.perforatum applied four times daily (every six hours). For the fifthgroup (Group 5) neutral gel applied four times daily (every six hours).FINDINGSIn this study to evaluate general liquid loss, the rats weighed at 0 and 24 hours. As aresult no statistical weight difference between the groups were obtained.