Mesane kanserinde total lezyon glikolizi ve metabolik tümör volümü parametrelerinin tümörün histopatolojik özellikleri ve biyodavranışı arasındaki ilişkinin araştırılması
Investigation of the relationship between total lesion glycolysis and metabolic tumor volume parameters with tumor histopathological features and biobehavior in bladder cancer
- Tez No: 912245
- Danışmanlar: PROF. DR. BURCU ESEN AKKAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET AMAÇ: Bu çalışmanın amacı, mesane kanseri hastalarında pre-operatif FDG PET-BT incelemesi ile ölçülenen tümöre ait metabolik ve volümetrik parametrelerin, tümörün histopatolojik özellikleri ve biyodavranışı arasındaki ilişkiyi incelemek ve FDG PET'in kötü prognozlu hastaların tanı anında belirlenebilmesine olası katkısını araştırmaktır. YÖNTEM: Mesane kanseri ön tanısı ve uzak metastaz şüphesi bulunan 149 hastaya evreleme PET-BT görüntülemesi yapılarak hastalık yaygınlığı, nodal ve uzak metastazlar değerlendirildi. Diüretikli dual faz geç PET/BT görüntülerinden elde edilen primer tümöre ve (varsa) lenf nodlarına ait SUVmax, SUVmean, Metabolik Tümör Volümü (MTV), Tümör Lezyon Glikolizisi (TLG) değerleri kaydedildi. Bu metabolik ve volümetrik parametreler ile hastaların postoperatif dönemdeki histopatolojik TNM evrelemesi arasındaki ilişki detaylı bir şekilde incelendi BULGULAR:Çalışmaya dahil edilen 149 hastanın 30'unda evreleme FDG PET-BT görüntülemesinde uzak organ metastazı saptandı Metastaz saptanan hastalarda tespit edilen tümöre ait metabolik parametrelerin tamamı diğer hastalardan belirgin olarak yüksek olduğu görüldü. PET-BT görüntülemesinde uzak metastaz saptanmayan 119 hastanın 75'ine TUR-M(%63) 44'üne radikal sistektomi (%37) operasyonu yapıldı. TUR-M operasyonu yapılan 75 hastanın 16 tanesinde histopatolojik inceleme sonucunda malign tümör saptanmazken; malign tümör tespit edilen 59 hasta mevcuttu. TUR-M operasyonu sonucunda patolojisi malign gelen grupta patoloji sonucu benign gelen gruba göre SUVmax, SUVmean, TLG ve MTV değerleri belirgin olarak yüksekti . TUR-M operasyonu sonucunda patolojisi malign gelen 59 hastanın 31 tanesinin tümör evresi Ta evre, 9 hastanın T1 evre, 19 hastanın T2 evre olduğu görüldü. Spearman Korelasyon Analizi ve Kruskal-Wallis testi sonuçlarına göre metabolik ve volumetrik PET parametreleri ile TUR-M tümör T evreleri arasında karşılaştırıldığında gruplar arasında anlamlı fark olduğu görüldü . TUR-M operasyonu sonucunda patoloji sonucu T2 (kasa invazif) tümör gelen hasta grubunda SUVmax, SUVmean, TLG ve MTV değerleri diğer gruba (Benign proçesli hasta grubu+ Ta,T1 tümörlü hastalar) oranla belirgin olarak yüksekti. Radikal sistektomi operasyonu yapılan 44 hastanın evreleri 3 hastada Ta evre, 6'sında T1 evre, 15'inde T2 evre idi. T3 ve T4 evre tümöre sahip hasta sayısı eşitti ve iki grupta da 10 hasta mevcuttu.Spearman Korelasyon Analizi ve Kruskal-Wallis testi sonuçlarına göre metabolik ve volumetrik PET parametreleri ile radikal sistektomi tümör T evreleri arasında karşılaştırıldığında anlamlı farklılık olduğu görüldü. Radikal sistektomi operasyonu yapılan hastalarda kasa invazyon göstermiş tümörü bulunan hastalarda (T2,T3 ve T4 evre hastalar) SUVmax, SUVmean, TLG ve MTV değerleri kasa invazif olmayan tümörü bulunan (Ta ve T1 evre hastalar) hasta grubuna göre belirgin yüksekti. Histopatolojik olarak lenf nodu metastazı tespit edilen 16 hastanın primer tümörünün metabolik ve volumetrik parametreleri incelendiğinde primer tümörün SUVmax, SUVmean ve TLG değerleri ile lenf nodu metastazı arasında anlamlı ilişki tespit edilemezken,primer tümörün MTV değeri ile lenf nodu metastazı arasında anlamlı ilişki bulunmuştur. Radikal sistektomi operasyonu öncesi PET-BT incelemesi yapılan 44 hastadan pelvik lenf nodlarında şüpheli aktivite tutulumu izlenen hasta sayısı 17 idi. Bu 17 hastadan 13'ünde operasyon sonrası yapılan histopatolojik incelemede pelvik lenf nodu metastazı olduğu saptandı. PET-BT'de pelvik lenf nodlarında şüpheli aktivite tutulumu izlenmeyen 27 hastanın 24'ünde post-op histopatolojik değerlendirmede lenf nodu metastazı izlenmez iken; 3 hastada lenf nodunda metastaz tespit edildi. Bu veriler ışığında yaptığımız PET-BT incelemesi bu hasta grubunda lenf nodu metastazı tespitinde %85,7 spesifite, % 81,25 sensitivite, %76,5 oranında pozitif prediktif değere; %88,9 oranında ise negatif prediktif değere sahipti. SONUÇ: Çalışmamız, mesane kanseri tanı ve evreleme sürecinde gerçekleştirilen diüretikli dual faz FDG PET-BT incelemesinin yalnızca uzak metastazları saptamakla kalmayıp, aynı zamanda lenf nodu metastazlarının belirlenmesi, detrüsör kası invazyonunun tespiti, tümörün T evresinin ortaya konulması ve benign-malign lezyon ayrımında son derece önemli bir tanı aracı olduğunu ortaya koymaktadır. FDG PET-BT'nin mesane kanseri evrelemesinde kas invaziv tümörlerin preoperatif dönemde tanınmasını sağlayarak, hasta yönetimi ve ilk tedavi planının belirlenmesine önemli katkılar sunabileceği düşünülmektedir. Çalışmamıza dahil edilen hastaların takip sonuçlarından elde edilecek progresyonsuz sağkalım ve genel sağkalım verilerinin, mesane kanserinde evreleme aşamasında diüretikle yapılan FDG PET-BT parametrelerinin öngörülen riskin gerçekleşip gerçekleşmeyeceğine dair değerli bilgiler sağlayacağı düşünülmektedir. Evreleme PET-BT'den elde edilen metabolik ve volumetrik parametrelerin hasta yönetimine ve tedavi protokolünün belirlenmesine olası katkılarının, daha geniş vaka serileri ve uzun takip verilerini içeren randomize klinik çalışmalar ile belirleneceği öngörülmektedir. ANAHTAR KELİMELER:Mesane kanseri, FDG PET-BT, Metabolik Tümör Volümü (MTV), TOTAL Lezyon Glikolizi(TLG), T2 Evre, Radikal Sistektomi, TUR-M
Özet (Çeviri)
ABSTRACT AIM: This study aims to investigate the relationship between the metabolic and volumetric tumor parameters measured by pre-operative FDG PET-CT in bladder cancer patients, histopathological characteristics, and biobehavior of the tumor, and to explore the potential contribution of FDG PET in identifying patients with poor prognosis at diagnosis. METHOD: Staging PET-CT imaging was performed on 149 patients with a preliminary diagnosis of bladder cancer and suspicion of distant metastasis. Disease extent, nodal, and distant metastases were evaluated. SUVmax, SUVmean, Metabolic Tumor Volume (MTV), and Tumor Lesion Glycolysis (TLG) values of the primary tumor and lymph nodes (if any) from diuretic dual-phase late PET/CT images were recorded. The relationship between these parameters and the postoperative histopathological TNM staging was examined in detail. RESULTS: Distant organ metastasis was detected in 30 of the 149 patients in the staging FDG PET-CT imaging. All metabolic tumor parameters in patients with metastasis were significantly higher than in other patients. Of the 119 patients without distant metastasis in PET-CT imaging, 75 underwent TUR-M (63%) and 44 underwent radical cystectomy (37%). No malignant tumor was detected in 16 of the 75 patients who underwent TUR-M surgery; 59 had malignant tumors. SUVmax, SUVmean, TLG, and MTV values were significantly higher in the group with malignant pathology compared to the group with benign pathology. In the 59 patients with malignant pathology following TUR-M operation, 31 had a tumor stage of Ta, 9 had T1, and 19 had T2. According to Spearman Correlation Analysis and Kruskal-Wallis test results, a significant difference was observed between metabolic and volumetric PET parameters and TUR-M tumor T stages. SUVmax, SUVmean, TLG, and MTV values were significantly higher in the T2 (muscle invasive) group than in the benign process + Ta, T1 tumors group. Of the 44 patients who underwent radical cystectomy, 3 had Ta stage, 6 had T1 stage, and 15 had T2 stage. Ten patients had T3 and T4 stage tumors each. According to Spearman Correlation Analysis and Kruskal-Wallis test results, a significant difference was observed between metabolic and volumetric PET parameters and radical cystectomy tumor T stages. SUVmax, SUVmean, TLG, and MTV values were significantly higher in muscle-invasive tumors (T2, T3, T4) than in non-muscle-invasive tumors (Ta, T1). No significant relationship was observed between the SUVmax, SUVmean, and TLG values of the primary tumor and lymph node metastasis in 16 patients with histopathologically detected lymph node metastasis, but a significant relationship was found between MTV and lymph node metastasis. Among the 44 patients who underwent PET-CT before radical cystectomy, 17 showed suspicious activity in pelvic lymph nodes. Pelvic lymph node metastasis was detected histopathologically in 13 of these 17 patients. No lymph node metastasis was observed in 24 of the 27 patients without suspicious pelvic lymph node activity in PET-CT, while lymph node metastasis was detected in 3. Thus, PET-CT examination yielded 85.7% specificity, 81.25% sensitivity, 76.5% positive predictive value, and 88.9% negative predictive value in detecting lymph node metastasis. CONCLUSION: The study demonstrates that diuretic dual-phase FDG PET-CT examination is an important diagnostic tool during the diagnosis and staging of bladder cancer, enabling detection of distant metastases, determination of lymph node metastases, detection of detrusor muscle invasion, identification of tumor T stage, and differentiation between benign and malignant lesions. FDG PET-CT is considered to significantly enhance patient management and the determination of initial treatment plans by facilitating the preoperative identification of muscle-invasive tumors in bladder cancer staging. Progression-free survival and overall survival data obtained from the follow-up results of patients in this study are expected to provide valuable insights into the accuracy of the predicted risk of FDG PET-CT parameters performed with diuretics in bladder cancer staging. It is anticipated that the potential contributions of metabolic and volumetric parameters obtained from staging PET-CT to patient management and treatment protocol determination will be elucidated through randomized clinical studies that include larger case series and long-term follow-up data. KEYWORDS: Bladder cancer, FDG PET-CT, Metabolic Tumor Volume (MTV), Total Lesion Glycolysis (TLG), T2 Stage, Radical Cystectomy, TUR-M.