Antimüllerian hormon basit obezitesi olan prepubertal kız çocuklarında polikistik over sendromunun bir öngöstergesi midir?
Is amh a predictor of pcos in prepubertal girls with simple obesity?
- Tez No: 324077
- Danışmanlar: PROF. DR. R. DAMLA GÖKŞEN
- Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases, Child Health and Diseases
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Endokrinolojisi ve Metabolizma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZETObez kız çocuklarında PKOS gelişimi riski yüksek olmakla birlikte literatürdeprepubertal dönemde obez kız çocuklarında AMH ile PKOS arasındaki ilişkiyi araştıran birçalışmaya rastlanmamıştır.Amaç: Çalışmanın ana amacı, basit obezitesi olan prepubertal kız çocuklarında AMH'nın gelişebilecek polikistik over sendromunun erken göstergesi olup olmadığınıdeğerlendirmektir. Çalışmanın ikinci amacı ise; insülin direnci ile antimüllerian hormonarasındaki ilişkiyi araştırmaktır.Olgular: Hasta grubu olarak Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi, Pediatrik EndokrinolojiBilimdalı polikliniğine, erken pubarş veya obezite nedeniyle başvurmuş olan 6-9 yaş arasıtoplam 60 kız olgu alındı. Kontrol gurubu olarak da Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi HastaÇocuk polikliniğine başvuran , kronik bilinen bir hastalığı olmayan 20 kız olgu çalışmayadahil edildi. Olguların fizik bakıları, antropometrik ölçümleri, metabolik paramatreleryönünden laboratuvar değerleri karşılaştırıldı.Bulgular: Hastaların 22'i obez ( % 36.7) , 28'i erken pubarş (% 46.7), 10'u erkenpubarş + obez (%16.6) grubundaydı. Olguların açlık insülin ve HOMA-IR düzeylerikarşılaştırıldığında obez grubunun insülin ve HOMA-IR düzeylerinin erken pubarş grubunagöre istatistiksel olarak anlamlı yüksek ( p=0.001ve 0.001) ve erken pubarş + obez grubununda insülin ve HOMA-IR düzeylerinin yine erken pubarş grubuna göre istatistiksel olarakanlamlı yüksek olduğu saptandı. Obez, erken pubarş, erken pubarş + obez grupları arasındalaboratuvar parametreleri karşılaştırıldığında olguların FSH, LH, LH/FSH, Total testosteron,17-OH-Progesteron, androstenedion, fT4, TSH, ACTH, Kortizol, estradiol düzeyleri benzerolarak bulundu.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTAlthough the risk of PCOS is higher in obese girls there is no such report in literaturethat investigates the relationship between AMH and PCOS in prepubertal obese girls.Objective: The primary puspose of this study was to determine whether AMH couldbe an early predictor of PCOS in prepubertal girls with simple obesity. The second aim was toinvestigate the relationship between insulin resistance and anti-mullerian hormone.Patients: Sixty girls between 6 and 9 years old who admitted to outpatient clinic ofDepartment of Pediatric Endocrinology of Ege University Hospital with premature pubarcheand/or obesity were included. Twenty girls without any known chronical condition were alsoincluded as a control group. The physical examinations, anthropometric measures andlaboratory values of metabolic parameters were compared.Findings: Twenty-two cases (% 36.7) were in obese group, twenty-eight cases (%46.7) were in premature pubarche group and ten cases (% 16.6) were in pubarche+obesegroup. Insulin and HOMA-IR levels were statistically higher in obese (p=0.001 and 0.001)and premature pubarche+obese groups than premature pubarche group. The FSH, LH,LH/FSH, total testosterone, 17-OH-Progesteron, androstenedion, fT4, TSH, ACTH, cortisoland estradiol levels were similar for all three groups.