İntrauterin gelişme geriliği saptanan gebelerde perinatal morbidite ve mortalitenin öngörülmesinde fetal myokard performans indeksinin (Tei indeksi) rolü
Role of fetal myocardial performance index (Tei index) the prediction of perinatal morbidity and mortality in pregnant women with intrauterine growth retardation
  1. Tez No: 324078
  2. Yazar: MAGAMED GAMBAROV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR ÖZŞENER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
The American College Of Obstetricians And Gynaecologists (ACOG) İUGG'i tahmini doğumağırlığının gestasyonel yaş için 10 persantil altında olması olarak tanımlamaktadırSon yıllarda, İUGG olan fetuslarda fetal kardiyak fonksiyonun değerlendirilmesinde, erişkinve pediatrik kardiyolojide sıklıkla kullanılan Tei Index (TI) kullanımı gündeme gelmiştir.Bu çalışmaya Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'ne Mayıs2011 - Temmuz 2012 tarihleri arasında 24-38 gebelik haftası arasında olan İUGG Ön tanısı ile yatırılarak doğum yapan 37 hasta dahil edildi. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Etik Kurulu'ndan araştırma onayı alındı. Tüm hastaların demografik verileri, fetal biyometri verileri, doppler parametreleri kaydedildi ve prospektif olarak değerlendirildi. Tüm hastalara umblikal arter,MCA ve TEİ indeksi bakıldıBebekler doğduğunda 5. dakika Apgar skorları pediatristler tarafından değerlendirildi. Doğum sonrasında bebeklerden 18 tanesi EÜTF Yenidoğan ünitesine yatırılırken, 5 bebek 4 merkeze sevk edildi, 2 tanesi intrauterin olarak kaybedildi. 12 bebek anne ile birlikte taburcu oldu.Sunulan çalışmada, IUGG olgularında MPI artışının hem klinik progresyonu yansıtan Doppler parametrelerindeki bozulma ile hem de kısa dönem perinatal kötü sonuçlar ile korelasyon gösterdiği bulundu
Özet (Çeviri)
The American College Of Obstetricians And Gynaecologists (ACOG) İUGR'i estimated birth weight for gestational age below the 10th percentile .In recent years, the evaluation of IUGR fetuses, fetal cardiac function Tei Index (TI) has been used.This study, Ege University Faculty of Medicine, Department of Obstetrics and Gynecology, May 2011 - July 2012 between 24-38 weeks of gestation admitted with the diagnosis of IUGR who gave birth 37 patients were included .We view all patients umbilical artery, MCA, and Tei index .In the present study, the increase in MPI in patients with IUGR and Doppler parameters that reflect the clinical progression of deterioration both in the short-term perinatal and found to correlate with poor results